Náš TIP
Nastává čas chryzantém – královen podzimu

Chryzantémy jsou takovou oblíbenou stálicí podzimu. S úderem prvních podzimních dnů je můžeme spatřit na zápraží či terasách řady domů. Často na nás shlížejí i z okenních truhlíků, kochat se jimi můžeme také při nostalgické procházce kolem hřbitova. Chryzantémy jsou symbolem podzimu, barevným jak on sám. S trochou péče se z těchto květin, kterým se lidově říká listopadky, můžeme těšit po dlouhý čas.

Pestrobarevné chryzantémy

Barevné rozpětí chryzantém je obdivuhodné. Sehnat tak můžeme rostliny v bílé, žluté, oranžové, růžové, fialové, červené i kaštanově hnědé barvě. Květy chryzantém mohou být tradičně jednobarevné nebo míchané. Působivě vypadají zejména chryzantémy s různě zbarvenými středy nebo ty s proužkovanými okvětními lístky. Chryzantémy se přitom dělí na velkokvěté a drobnokvěté, přičemž ty drobnokvěté jsou zároveň dostatečně  mrazuvzdorné. Velkokvěté kultivary jsou naopak značně choulostivé.

Vybírejte zdraví a krásu

Až si budete v obchodě vybírat mezi hrnkovými chryzantémami tu nejkrásnější, nedívejte se jenom na květy, ale ověřte si také stav zeminy v květináči. Ta by neměla být přesušená. Rovněž nekupujte chryzantémy s deformovanými květy, mohly by být napadeny chorobou. Dobré je se podívat také na spodní strany listů, zda nejsou hnědé až zčernalé, což by odkazovalo na napadení háďátkem kopretinovým.

Chryzantémy - krásné po dlouhý čas

Krásná a zdravá chryzantéma vám pak venku v květináči vydrží bez problémů až do prvních mrazů. Abyste se z krásy chryzantém mohli těšit po delší dobu, pečlivě je zazimujte. Uděláte to tak, že rostlinu po odkvětu sestřihnete do výšky 5 cm nad půdou. Chryzantému pak můžete vyndat a v květináči ji na zimu uložit třeba do skleníku s teplotou mezi 5-8°C.

Může ji také nechat v půdě, jen bude třeba ji dostatečně přikrýt rašelinou a chvojím. Poté už si takto chráněná květina bude užívat 4 až 6 týdnů vegetačního klidu.

Správné stanoviště pro bohaté kvetení

Jakmile se chryzantémy probudí opět k životu, milují přímé světlo či polostín, ty hrnkové pak rozptýlené světlo. Nejlépe jim vyhovuje kyprá půda, která je zároveň bohatá na živiny. Pro podporu kvetení se doporučuje je pořádně hnojit. Se správnou péčí vám tak chryzantémy budou dělat radost ještě po dlouhý čas. 

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

03. 11. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací