Náš TIP
Nejlepší přírodní prostředek proti mšicím? Slunéčko sedmitečné!

Trápí vás v zahradě mšice a nechcete používat chemické postřiky? Hýčkejte si na zahrádce slunéčka sedmitečná. Potěší vás svou krásou i užitečností.

Krásná slunéčka, dravé larvy

Slunéčka a jejich dravé larvy vám pomohou od mšic zbavit třeba vaše milované růže. Mšice totiž rády obsypávají výhony rostlin a keřů, ze kterých sají a oslabují je. Slunéčka sedmitečná jsou proti nim skvělou obranou, která pracuje v souladu s přírozenou rovnováhou přírody.

Nesmíte však v rámci kontroly květin zlikvidovat jejich vajíčka. Ta jsou oválná, sytě žlutá a najdete je pečlivě nalepená na spodních stranách listů. Z těchto žlutavých vajíček se pak vylíhnou dravé larvy, které se ihned pustí do důkladné likvidace mšic. Slunéčka přitom chytře kladou vajíčka právě do míst, kde budou mít larvy nejvíce potravy. Ty jsou pak mnohem větším konzumentem mšic než dospělí brouci. Od vylíhnutí do zakuklení dokáží zkonzumovat i několik tisíc mšic.

Chraňte si slunéčka

Na začínající zahrádkáře, kteří jen štěstím nezklikvidovali podezřelá vajíčka sluníček sedmitečných na spodku listů, čeká v stádiu kukly další hádanka. Kukly sluníček sedmitečných jsou totiž velmi podobné mandelince bramborové. Jenže mandelinka bramborová je na listech aktivní a okusuje je, kdežto kukly sluníček jsou v klidovém stádiu.

Nenechte se zmást ani tím, že vylíhlé sluníčko nemá jedinou tečku. I to se u sluníček sedmitečných stává. Všechna sluníčka vás také nemusí v zahradě zbavit mšic, záleží na jejich druhu. I ta býložravá se však ráda živí třeba rzemi nebo padlím. Většina masožravých slunéček konzumuje také červce a puklice, takže jsou pro zahradu opravdovým požehnáním.

Přezimování slunéček

Zatímco čerstvě vylíhlé berušky jsou jasně červené, ty přezimované mají tmavě červenou barvu. S přezimováním jim můžete i pomoci, když jim v koutě zahrady necháte hromádku listí, klacků nebo starý pařez. Až po úspěšném přezimování se berušky rozmnožují.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

28. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací