Náš TIP
Něžně zbarvené odrůdy vistárie

Vistárie patří k nejoblíbenějším okrasám zahrad, parků a obecně přírodních romantických zátiší. Pokud jste si ji oblíbili i vy a chcete její krásou obohatit svou zahrádku, pak je tu pro vás náš dnešní tip.

Kvalitní výsadbová vistárie

Nejlepší volbou je pořídit si vistárii výsadbovou, ta vypěstovaná ze semínek roste příliš bujně, její větve se příliš vytahují a navíc kvete mnohem později než vistárie množené vegetativně. Hrozny obsypané květy jsou také v tomto případě mnohem menší.

Vistárie květnatá

V případě výsadbové vistárie je nejoblíbenější odrůdou vistárie květnatá (Wisteria floribunda), která dorůstá do výšky 8 m a kvete současně s rašícími listy od začátku června až do jeho konce. Květy vistárie květnaté se otevírají postupně zeshora dolů a velmi intenzivně voní. Květenství ve tvaru hroznů je dlouhé až 50 cm. Tento druh vistárie je dostupný v celé řadě oku velmi lahodících odstínů. Seženete jej v bílé, růžové, fialové barvě, ale i v kombinaci různých působivých odstínů. Působivý a velmi oblíbený je například kultivar Benifugi  v něžných růžovobílých odstínech.

Vistárie čínská

Mezi zahrádkáři si získává na oblíbenosti také půvabná vistárie čínská (Wisteria sinensis), která dorůstá až do výšky 12 m. Zajímavostí je, že se u nás začala poprvé pěstovat v Průhonickém parku. Vistárie čínská má velice bujný růst a kvete silně aromatickými květy v barvě bílé nebo světle modré. Má o něco menší květenství než vistárie květnatá a její květy se otevírají ještě před rašením listů. Tento druh vistárie někdy i remontuje. Jinak kvete dříve než vistárie květnatá. Její rozvité květy vás potěší už v polovině dubna.

Vistárie křovitá a vistárie velkokvětá

Už méně se v českých zahradách objevuje vistárie křovitá (Wisteria frutescens) a vistárie velkokvětá (Wisteria macrostachya). Vistárie křovitá vyniká hrozny plnými květů ve fialové barvě. Kvete netypicky vzhůru sešikmenými hrozny, a to od července do září.

Vistárie velkokvětá pak vykvétá v červnu nebo v červenci hrozny obsypanými něžně bílými kvítky. Tento druh vistárie dorůstá do výšky až 9 m a jeho hroznovité květenství bývá dlouhé až 50 cm.

 

Máte nějaké zkušenosti s pěstováním těchto druhů vistárie? Napište nám na náš Facebook.

12. 08. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací