Náš TIP
Nutná povolení pro stavbu či větší rekonstrukci studny

Vzhledem k tomu, že nás a naši zahradu trápí v teplých měsících čím dál intenzivnější horka, uvažuje možná řada z vás o vybudování studny nebo prohloubení vrtu té stávající. V tom případě je třeba počítat s několika nutnými povoleními, kterým předchází hydrogeologický úsudek. Ten je nezbytnou investicí, protože vám zaručí, zda je vůbec hloubení studny uskutečnitelné.

Právě hydrogeolog vám pomůže najít nejvhodnější místo pro vyhloubení studny a navíc posoudí, zda jejím vybudováním nestáhnete vodu sousedům. Za přítomnosti hydrogeologa tedy dochází ke zkušebním vrtům, na které však nepotřebujete žádné povolení. Hydrogeologický úsudek pak ještě budete potřebovat při dalších technických úkonech.

Povolení pro vodohospodářský a stavební úřad

Pokud bude hydrogeologický posudek pozitivní, můžete si připravit důležité dokumenty pro vodohospodářský úřad, na kterém zažádáte o stavební povolení. Toho je zapotřebí, ať se rozhodnete pro to mít vrtanou, či kopanou studnu, ale také v případě pramenné jímky. Stejně jako potřebujete získat stavební povolení pro stavbu nové studny, někdy je ho zapotřebí i při rekonstrukci té staré. Studna je zkrátka ve smyslu stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů stavbou.

Z tohoto důvodu je tak nezbytné si při výstavbě studny nechat vypracovat dokumentaci k tomu oprávněnou osobou a poté požádat na příslušném stavebním úřadu o rozhodnutí. Jestliže se navíc jedná o kopanou studnu o hloubce větší než 3 metry nebo o studnu vrtanou o hloubce větší než 30 metrů, je nezbytné se se stavebním plánem ohlásit do osmi dnů před výstavbou na příslušném obvodním báňském úřadu. Právě tam nebo na vodoprávním úřadu můžete navíc požádat o všechny potřebné informace.

Důležité dokumenty

Abyste získali územní rozhodnutí a následně i stavební povolení, je třeba vzít si na stavební úřad hned několik důležitých dokumentů. Mezi ty patří: hydrogeologický úsudek, doklad o vlastnictví pozemků (kde se chystáte stavět), souhlas sousedů, vyjádření orgánů státní správy, kterých se stavba dotkne (majitelé okolních pozemků, povodí, CHKO apod.), povolení k odběru vody a vyjádření vodoprávního úřadu.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

29. 01. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací