Náš TIP
Osteospermum – kapská kopretina do vaší zahrádky

Půvabné kopretiny různých barev u nás pěstujeme jako letničky, je to vlastně taková africká exotika na český způsob...

Vyšlechtěná pouštní květina

Zástupce rodu Osteospermum můžeme najít v dalekých pouštních končinách jižní Afriky, kde rostou jako keře či vytvářejí husté kobercovité porosty. Zajímavostí je, že stejně jako u mnoha jiných rostlin z Afriky se i u této rostliny květy v noci a při špatném počasí zavírají.

U nás pěstujeme tyto květiny jako letničky a osazujeme jimi především truhlíky a mísy. Osteospermum se ale krásně vyjímá i v záhoně na plném slunci.

Kapská kopretina v barvách duhy

Paleta barev této falešné kopretiny je dnes opravdu široká. Zatímco dříve jsme si mohli vysadit zejména světle a tmavě fialové květinky, dnes už jsou dostupné i odrůdy s bílými, růžovými, žlutými nebo červenooranžovými květy. Vedle zajímavých odstínů vnějších okvětních lístků dokážou zaujmout i různě zbarvené vnitřní terče. Kombinace jednotlivých barev pak vzrůstá o to více.

Když květy vítají slunce...

Jakmile si vyberete některou z mnohabarevných květinek, je třeba ji dopěstovávat podobně jako muškáty – vsadíme ji tedy do substrátu pro balkónové rostliny, který můžeme vylehčit agroperlitem. Osteospermum má nejraději místo chráněné před průvanem a vystavené plnému slunci. Květy vám nakvetou a plně se otevřou jen na místě s vysokou koncentrací silných slunečních paprsků.

Ve stínu se naopak květině vůbec nedaří – příliš nekvete a brzy odumírá díky napadení plísněmi, které se objevují při nízkých teplotách a příliš mokrému substrátu. Osteosperma zvládnou spíše sucho než trvalejší přemokření, a tak je třeba je zalévat, až když substrát zčásti vyschne. Logicky tedy rostlině nesvědčí deštivé léto.

Proto abychom u osteosperma zajistili trvalou násadu květů, zbavujeme jej odkvetlých květenství, čímž zabráníme tvorbě semenných váčků. Musíme rovněž počítat s tím, že některé starší odrůdy kvetou v létě s přestávkou.

Náročné přezimování

Je vám líto nechat s příchodem zimy kapskou kopretinu na zahrádce zmrznout? Seřízněte ji na podzim asi na 30 cm délky a uložte do světlé a chladné místnosti s teplotou okolo 10 °C. Dopřejte jí jen velmi mírnou zálivku a nechte v klidu přezimovat.

S příchodem jara pak osteospermum přesaďte do čerstvé zeminy a umístěte jej do místnosti s  teplotou kolem 18 °C, při níž budou moci narašit nové výhony. V polovině května už můžete rostlinu znovu vysadit na slunné stanoviště. Můžete si ji rovněž namnožit řízkováním, při kterém odeberete asi 5 až 7 cm dlouhé vrcholové výhony a necháte je zakořenit.

 

Už víte, jaká barva osteosperma bude zdobit vaši zahrádku? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!

17. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací