Náš TIP
Péče o bylinky v květnu I. – nové výsevy, hřížení a řízkování

V květnu nám zahrádka bují a kvete. V každém jejím koutku je zapotřebí pracovitých rukou. Jakou péči si v tomto měsíci žádají bylinky?

Květnový výsev bylinek, jednocení dubnového

Předně právě teď můžeme provádět další výsev salátových bylinek. Na polostinné stanoviště a do vlhké půdy (prospěšné pro vytvoření dostatku lístků) tak sázíme petržel, koriandr a kerblík. Pokud už máte na zahrádce vzrostlý dubnový výsev, protrhejte jeho sazeničky, ať mají jednotlivé bylinky dostatek prostoru pro další vývoj.

Přesazení domácích výsevů do zahrady

Malé sazeničky z časných domácích výsevů můžeme už touto dobou postupně otužovat a přesadit i do zahrady. Opět je vhodným stanovištěm místo s vlhkou půdou. Po přesazení také dbejte na pravidelnou a dostatečnou zálivku, kterou rostliny potřebují minimálně do té doby, dokud se v zemi neuchytí.

Ozdravný sestřih bylinek

V květnu se dle předchozích výsevů sklízejí mladé výhonky bylinek, jako jsou kerblík a také raná stádia koriandru, kopru a fenyklu. Růst nových lístků také podpoříme sestřihem ostrými nůžkami. Takové ozdravné zkrácení je pro bylinky prospěšné, i když nepotřebujete zrovna lístky použít.

Hřížení a řízkování bylinek

Přichází rovněž doba vhodná k rozmnožování bylinek – zejména pak k řízkování (nebo hřížení) mateřídoušky a tymiánu. Tyto byliny totiž jen stěží vyrostou ze semínek. Pokud tedy chcete mít větší úrodu, odeberte nyní z bylin měkké řízky (v létě polovyzrálé či dřevité), nebo bylinky rozmnožujte hřížením.

Hřížení provedete tak, že stonky plazivých mateřídoušek zahrnete jemnozrnnou půdou – maličké kořínky v okolí každé uzliny vám brzy vyraší a stonky pak snadno oddělíte od mateřské rostliny.

Na přelomu května a června můžete také odebírat řízky délky 8 až 10 cm z nových přírůstků celé řady vytrvalých bylinek. K těm patří zejména již zmíněný tymián, ale také dobromysl, rozmarýn, šalvěj lékařská, francouzská majoránka, pelyněk vratič, yzop či zavinutka. Řízky pak zapíchněte třeba podél květináče vyplněného množírenským substrátem. Je třeba řízky kontrolovat, zda nevysychají a dopřát jim dostatečnou zálivku.

 

A jaké další práce jsou na bylinkové zahrádce potřeba? To si povíme v pokračování tohoto seriálu, v článku s názvem Péče o bylinky v květnu II.

23. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací