Náš TIP
Péče o ovocné stromy a keře v dubnu I

Jarní zahrada už se v dubnu začíná halit do zářivých tónů barev. Vykvétají cibuloviny a dlouho na sebe nenechávají čekat ani trvalky a ovocné stromy a keře. Jakou péči právě dubnu dopřát těmto rostlinám?

Připravené ke květu

Právě v dubnu už začínají kvést meruňky, broskvoně, švestky, ale také rané jabloně a třešně. Dostatečná úroda bude zajištěna tím, že na plod nasadí alespoň 5 až 10% květů, kterých však musí být dostatečně velké množství. Zbytek práce už obstarají včely, které však létají nejvíce při teplotě nad 15°C. Jestliže počasí není ještě příliš teplé, fouká vítr či hrozí poslední přízemní mrazíky, chraňte zejména čerstvě vysazené mladé stromky. Vysazujte je výhradně na místa chráněná před silným větrem, případně je (i keře) chraňte obalením zateplovací rohoží. Mladým stromkům a keřům pomůžete k odolnosti i dostatečnou zálivkou. Za suchého počasí je tak pravidelně kontrolujte a zalévejte.

Záhony s ovocnými stromky a keři, které jste si do zahrady vysadili už na podzim loňského roku, můžete zmulčovat. Mulčování totiž pomůže v záhonu uchovat potřebnou vlhkost. Navíc tím i zabráníte nežádoucímu prorůstání plevele. Takový dobře uležený zahradní kompost navíc dodá zemině dostatek organické hmoty.  Ideální pak je nastýlat mulč přímo na geotextilii, která ještě lépe zabrání prorůstání plevelů.

Boj proti zahradním škůdcům

Právě v dubnu nastává také čas pro kontrolu ovocných stromů a keřů. Zjistěte, zda nejsou napadeny škůdci. V případě napadení je třeba jednat co nejdříve, protože pak už by se choroba mohla nebezpečně rozšířit. Napadené stromy a keře však ošetřujte co nejšetrněji. V období kvetení tak nikdy nepoužívejte chemické postřiky. Pokud jsou květy právě otevřeny, je takový postup zcela nežádoucím, jelikož většina insekticidů zabíjí i včely.

Pokud ještě jabloně a hrušně nekvetou a vy na nich objevíte mšice, můžete postřik provést. Brzy se také vyplatí zakročit proti skvrnitosti a pravému padlí.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

16. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací