Náš TIP
Péče o slepice v zimním období

Zima už o sobě dává pořádně vědět, a tak i v obydlí hospodářských zvířat přituhuje. Pokud patříte mezi milovníky hospodářských zvířat, jsou součástí vašeho živobytí či zdrojem rozptýlení, je třeba dbát na péči o ně právě v tomto období. Jestliže se zvířátkům budete věnovat s láskou a dobře je připravíte na zimu, budete si moci s klidným svědomím užívat nadcházejících vánočních svátků.

Důsledná péče o hospodářská zvířata

Ať už chováte slepice, králíky, prasata, ovce nebo kozy, víte, co obzvláště před zimou potřebují. Pokud patříte k začínajícím chovatelům, snažte se dodržovat několik zásadních pravidel správné péče. V dnešním článku se zaměříme na slepice a na to, jak o ně v zimě správně pečovat.

Vajíčka za odměnu

Řada domácností stále nedá dopustit na domácí vajíčka. Aby také ne – s jejich narůstající cenou. Kurníky tak stále tvoří užitkový koutek zahrady. V mrazivých dnech je třeba nechávat slepice zavřené v kurníku a ten, když se teplota zvýší, pravidelně větrat. I slepice totiž vydechují určité množství páry.

Krmení i zábava v zimních měsících

Protože jim voda v napaječkách může zamrzat, je třeba slepicím zvýšit přísun šťavnatého krmení. Vzhledem k tomu, že se slepice po dlouhé zimní období mohou v kurníku nudit a díky tomu se i mezi sebou napadat, je třeba se jim o zábavu postarat právě nápaditě rozmístěným jídlem.

Pokud chcete udržet pravidelnost snášení, můžete slepicím v kurníku přitápět a svítit, uměle jim tak prodloužíte den. Protože mají slepice v zimě období zvýšeného energetického výdeje, přidávejte jim do večerní krmné dávky o to více kukuřice.

Ochrana laloků a hřebene proti omrzlinám

Pokud venku teplota klesne na nulu, doporučuje se slepicím natřít laloky a hřeben sádlem nebo modrou indulonou. Slepice si totiž při napájení namáčejí laloky do vody, takže ty pak snadno namrzají. Jestliže slepicím namrzne hřeben, omezují snášení, kohouti se zas do obnovení tkáně mohou stát neplodnými.

Pokud se o slepice a kohouty v zimě dobře postaráte, odvděčí se vám domácími vajíčky i spolehlivým budíčkem. A vy si navíc s klidným svědomím budete moci užívat nadcházejícího svátečního období.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

11. 12. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací