Náš TIP
Pes, který neničí zahradu

Pokud patříte mezi opravdu vášnivé zahrádkáře, kteří neustále střeží své pracně vybudované království, ale máte v plánu pořídit si štěně, hlavou se vám určitě honí celá řada s tím spjatých těžkostí. Nezdá se být lehké udržet vedle sebe krásně bující zahradu a spokojeného psa, který ji neničí. Pokud však s důslednou výchovou začnete už od štěněte a ještě si poradíte několika praktickými vychytávkami, budete mít obojí – radost ze psa i ze zahrady.

Symbióza krásných zahrad a vychovaných psů

Existují plemena, která nemají v zahradě devastační sklony a maximálně někde vyběhají cestičku, případně si jinam zahrabou kost. Pak jsou tu ale psi, kteří na zahradě doslova zahradničí. Nad těmi pak spílá každý zanícený zahrádkář. Krásná zahrada plná bujících květů a rostoucích plodů stojí přece jen příliš mnoho úsilí, aby se nad nějakým tím psím neštěstím jen mávlo rukou. Ideální proto je soustředit se na výchovu psa už od jeho útlého věku a nenechat mu zahradu napospas.

Psa tak lze naučit, že na některá místa v zahradě prostě nesmí, kdežto jinde, kde to neuškodí, si může klidně hrát a hrabat, zkrátka cokoliv. Ze začátku se tak hodí oddělit tyto části plůtkem. Pes se naučí, že na ohrazená místa nesmí a v dospělosti je bude respektovat, i když už plůtek dáte pryč. Pamatujte přitom na to, že pes však musí mít k dispozici dostatečně velký  volný prostor, kde si bez problémů může hrát. V dospělosti se také ukáže, zda má váš pes větší sklony k ničení zahrady a plůtek budete muset vrátit na místo, nebo zda ho zahrada zas tolik nezajímá a spokojí se s jejích neškodným užitím.

Výběr psa podle dopadů na zahradu

Existují však plemena, která byla vyšlechtěna k norování, takže je jejich (pro nás) zlozvyků zřejmě nezbavíte. Patří k nim například jezevčík, který je schopný, pokud třeba v zahradě ucítí myš, udělat noru slušných rozměrů. Na druhou stranu však u něj můžete ocenit jeho lovecké schopnosti. Logicky pak menší škody v zahradě napáchá třeba velikostně vcelku nepatrný krysařík nebo čivava, kdežto u vlčáka nebo chodského psa můžete počítat prakticky se vším.

Zahrada na psí přání

Pokud po štěněti hodně toužíte, můžete mu přizpůsobit i charakter vaší zahrady. V případě přírodních zahrad nejsou škody tak patrné, případně je omezíte plůtkem kolem zeleniny a záhonů s křehkými květinami. Majitelé precizně upravených moderních zahrad by si pak měli vybírat spíše chytré plemeno, které se snadno naučí respektovat jasně daná pravidla. Případně by měli zvolit právě menší psy nebo ty, které dovádění v zahradě tolik neláká – ať už kvůli svému věku nebo tělesné konstrukci.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

19. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací