Náš TIP
Pěstování citrusů v bytě II

V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na to, jaké druhy citrusů jsou vhodné pro pěstování v bytě. V dnešním díle se blíže seznámíme s pěstebními podmínkami těchto exotických rostlin.

Ideální stanoviště

V bytě se citrusům nejvíce daří u jihovýchodního nebo jihozápadního okna. Potřebují pro svůj zdárný růst dostatek světla a prostoru. Je tedy samozřejmé, že vzrostlým citrusům už nebude brzy vyhovovat prostor na parapetu. Zatímco citrus vyžaduje maximální oslunění v zimních měsících, před prudkými letními paprsky je třeba rostlinu stínit. Faktem přitom je, že čím vyšší je teplota v bytě, tím více světla pak citrus v zimě potřebuje. Ideálním stanovištěm tak pro něj je světlá a co nejchladnější místnost.

Vhodný substrát

Citrus bude zdárně prospívat jen tehdy, když bude mít dostatečně vyvinuté kořeny a přiměřeně velkou korunku s množstvím listů. Z toho důvodu je třeba dbát na správný výběr pěstební nádoby a také vhodného substrátu. Substrát, který se přihnojuje, by se měl i pravidelně z části vyměňovat. Půda v květináči se totiž hnojením zasoluje. Co se týče přesazování, citrus je zapotřebí přesazovat v prvních jeho letech každoročně, a to nejlépe v období vegetačního klidu. Dospělý citrus se přesazuje jednou za dva nebo za tři roky.

Zálivka na míru

V zimních měsících vyžaduje citrus jen mírnou zálivku, a to vodou o něco teplejší než je pokojová teplota. V létě se zálivka zvyšuje především v době letnění citrusů na balkóně. Při nedostatku vody totiž rostlinám hrozí přehřátí. Vždy je však třeba pamatovat na to, že letněné citrusy musí být chráněny před prudkými dešti a kroupami. V bytě je zase důležité dát pozor na průvan při větrání. Zajištěna by měla být také odpovídající vzdušná vlhkost, kterou lze zvýšit například mlžením.

Důležité hnojení

Citrusy pěstované v květináčích se neobejdou bez hnojení. Živiny z půdy se totiž v takových podmínkách rychle vyčerpají. Nejlepší volbou pro hnojení citrusů jsou tak pevná minerální hnojiva, z nichž se živiny uvolňují postupně.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pexeleu, Pinterest)

04. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací