Náš TIP
Pěstování cuket

Právě nyní nastává vhodný čas pro výsev a výsadbu cuket. Tato zdraví prospěšná zelenina s jasně žlutými květy potěší nejen všechny milovníky grilování. Vzhledem k velkému obsahu vody je totiž ideální pochoutkou pro všechny, kdo se právě chystají zhubnout do plavek.

Chutná a zdravá cuketa

Tykev obecná neboli cuketa pochází ze Střední Ameriky. Obvykle mívá žluté, žlutozelené či bílé plody. Ty mohou mít podlouhlý nebo kulatý tvar. Tahle velká okurka obsahuje až 90% vody, a proto přijde vhod hlavně při dietách. V kuchyni se dá využít hned několika způsoby. Skvěle přitom chutná jak syrová, tak tepelně upravená. Výraznou chuť mají žluté cukety, ty však v záhonech nejsou tak odolné jako ty zelené. Z těch jsou výtečné kulaté kultivary, které se sbírají už jako malé. Opravdu lahodnou chutí pak překvapí bílé cukety.

Výsev a výsadba cuket

Do pěstování cuket je třeba se pustit v polovině dubna až května. Můžete začít s předpěstováním, a nebo semínka cukety vysévat přímo na záhon. Ke slušné úrodě vám přitom stačí jenom pár semínek. Abyste cuketu sklízeli postupně, rozložte si sázení do několika měsíců. Pokud máte velkou zahradu, můžete cuketu pěstovat ve velkém. Pamatujte však na to, že se až příliš rozrůstá.

Vzhledem k tomu, že si předpěstované sazenice těžko zvykají na chladnější teplotu venku, je lepší cukety vysévat přímo do volné půdy. A pamatovat přitom, že mají rády teplo a slunce. Přímý výsev lze provádět už od konce dubna, zatímco předpěstované sazenice by na záhon měly směřovat až ke konci května. Vysazujte je ve chvíli, kdy už mají tři pravé listy. Jinak je cuketa vcelku odolná. Pozor je však třeba dávat při napadení listů plísní okurkovou. Tehdy je třeba zbavit cuketu všech napadených listů. Jinak si cuketa vystačí s kvalitní prohnojenou půdou a pravidelnou zálivkou.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

19. 05. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 17. 6. 2019 Lahodné a zdraví prospěšné třešně Lahodné a zdraví prospěšné třešně
  Slaďoučké červené až temně rudé třešně patří mezi nejoblíbenější ovoce dětí i dospělých. Nejenže báječně chutnají, ony mají i velice pozitivní vliv na naše zdraví.
 • 14. 6. 2019 Jezírko bez nežádoucích řas Jezírko bez nežádoucích řas
  Když už si v zahradě dáte tu práci a zbudujete si přírodní jezírko, byla by škoda jej nechat zarůst řasami. Pro každého, koho trápí zelenkavá voda v jezírku plném řas, je tu jeden...
 • 25. 5. 2019 Ten správný plážový slunečník Ten správný plážový slunečník
  Brzy už nastane koupací a opalovací sezóna. Dříve než se rozjedete za hranice užívat si pohody u moře, je třeba vybrat si ten správný plážový slunečník.
 • 24. 5. 2019 Když se v zahradě setmí Když se v zahradě setmí
  Krásu vaší zahrady si nemusíte užívat jen za bílého dne. S těmi správnými svítidly si ji užijete i době, kdy se setmí. Romantická svítidla, lucerny a svíčky mohou vedle zahrady dozdobit i...
 • 23. 5. 2019 Zakládání skalky Zakládání skalky
  Skalničky jsou pro období sucha ideální volbou. Pokud se chystáte zakládat skalku, počkejte si na suché a teplé počasí. Tehdy bude manipulace s kameny a květinami nejjednodušší. Vyhlédněte...
 • 22. 5. 2019 Pergola a popínavé rostliny Pergola a popínavé rostliny
  Díky popínavým rostlinám si dokonale zkrášlíte nejen pergolu, ale také celou zahradu. Tahle nerozlučná dvojka vám v okolí domu vytvoří kouzelný koutek s nádechem romantiky.


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací