Náš TIP
Pěstování oleandru I

Kdo by nemiloval oleandr? Jeho přitažlivě nasládlá vůně nás doprovází kolem přímořských cest a je pro nás symbolikou prázdnin, pohody a odpočinku. Tyto krásně kvetoucí keře si však můžeme vypěstovat i u nás doma.

Původ a charakteristika oleandrů

Oleandry překrásně kvetou i voní. Roznášejí ve vzduchu přitažlivou náladu teplých přímořských krajů. Jejich domovem je Středomoří a subtropické oblasti Asie. Tyto stálezelené krásně kvetoucí keře a někdy až menší stromy mohou v přírodě dorůstat až do výšky čtyř metrů. Jejich prutovité větve nesou 10-15 cm dlouhé úzké listy.

Nebezpečná kráska

Tahle vysoce atraktivní rostlina, která může zkrášlit zahradu, terasu i balkón, má jen jedinou nežádoucí vlastnost. Je totiž prudce jedovatá. Obsahuje různé glykosidy, které mají podobné účinky jako glykosidy známého náprstníku. Největší koncentrace těchto látek je v listech, ale jedovatá je celá rostlina. Zatímco mírná otrava se projevuje nevolností, pozření většího množství listů nebo květů oleandru může končit až smrtí. Není se tedy čemu divit, že se ve starověku odvary z květů a listů oleandru používaly jako jedy. Je také známo, že se ve starém Římě otrávila téměř polovina vojenské posádky, když si na prutech z oleandrů opékali maso. Dnes se slizká šťáva z oleandrů využívá v medicíně, a to hlavně na podporu srdeční činnosti. Přidává se rovněž do močopudných přípravků. Z bezpečnostních důvodů tak oleandry pěstujte na místě chráněném před dětmi, případně jejich pěstování na určitou dobu oželte.

Druhy oleandrů

Zatímco původní botanické druhy oleandrů byly pouze tři, dnes už se pěstuje celá řada kultivarů. Ve volné přírodě je přitom možné narazit také na divočejší druhy těchto krásných, ale nebezpečných keřů. Takový oleandr obecný (Nerium oleander) s jednoduchými růžovými květy je nejčastěji pěstovaným druhem. Květy oleandrů přitom nemusí být jen růžové nebo bílé. Můžeme se setkat také s oleandry kvetoucími lososovou, světle nebo tmavě červenou, krémovou nebo i žlutou barvou. Některé květy přitom mohou dosahovat až velikosti 9 cm. Zajímavě působí také oleandry s panašovanými listy, které zaujmou i mimo období květu.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

25. 05. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací