Náš TIP
Pomoc pro zvířata v horkých dnech

Podobně jako vloni máme i letos co do činění s extrémně horkým a suchým počasím. Zvířata ve volné přírodě, na zahradách i parcích tak potřebují pomoc člověka.

Zvířata a sucho

Katastrofální sucho stravující celou republiku bude s největší pravděpodobností pokračovat po celý rok. To se projeví na počtu zvířecích populací, které se s potížemi způsobenými nedostatkem vody musí potýkat už nyní. Snižování populací můžeme pozorovat už nějakou dobu u kosů, kterých ubývá jak v důsledku viru, tak kvůli nedostatku vody. Tím trpí mimo jiné i žáby nebo mloci. Díky vysychání potoků se mláďatům těchto živočichů zkrátka nedaří přežít.

Pomoci můžete i vy

V neblahé situaci, ve které se kvůli suchu zmítá řada zvířecích populací, může být pomoc člověka velmi důležitá. Lidé totiž mohou skomírající fauně pomoci tím, že budou do chráněných míst donášet a pravidelně doplňovat misky s vodou. Těm totiž zvířata dají přednost před sudy na dešťovou vodu, ve kterých se mohou utopit. To samé platí pro nezabezpečené bazény a špatně vystavěná jezírka.

Ideální tak je nosit do zahrad, parků i do volné přírody misky s vodou, které je třeba umístit do stinných a před predátory chráněných míst. Taková miska s pravidelně doplňovanou vodou pomůže především v městské zástavbě, kde není pro zvířata žádný přirozený zdroj vody. Pomoc je teď důležitá i z toho důvodu, že se nacházíme v období, kdy mnohá zvířata pečují o svá čerstvě narozená mláďata. Vaši pomoc tak kromě ptáků ocení především ježci, veverky i hmyzí zástupci.

Umístění misky s vodou

Miska s vodou by měla být umístěna ve stínu – ideálně pod větvemi stromů. Pravidelně by měla být doplňována vodou a měla by se nacházet stále na stejném místě. Zvířata si na ni totiž zvyknou, a tak by pro ně prázdná miska mohla být problémem. Záchranou však může být i miska umístěná na okenním parapetu. Misku je také zapotřebí alespoň jednou týdně pořádně umýt. Ze stejného důvodu se doporučuje nesklízet po zimě ptačí krmítka, ptáci se totiž rádi přikrmují během celého roku. A velmi ocení i malé pítko, které je pro ně osvěžením v čím dál tím více strádající přírodě.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

14. 06. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací