Náš TIP
Popínavky na fasádu

Fasády domů porostlé popínavkami působí velice přitažlivým dojmem. Pokud se tak i vy rozhodnete si svůj dům zazelenit, je třeba se rozhodnout pro ty správné popínavé rostliny i samotný postup. Pamatujte také na to, že je tento krok zkrášlení exteriéru domu vcelku nevratný.

Pusťte popínavky na zeď

Pokud máte dobře vyřešenou izolaci zdiva i celého domu, můžete zcela bez problémů pustit popínavky na zeď. Pro zdárný růst jim dopřejte kvalitní půdu, kterou bude třeba obohatit humusem. V průběhu pěstování pak popínavky přihnojujte průmyslovými hnojivy.

Oblíbený přísavník

Velmi oblíbenou popínavkou, která se často plazí po fasádách domů, je přísavník trojlaločný neboli loubinec (Parthenocissus tricuspidata). Jde o nenáročnou rostlinu příbuznou s révou, která velmi rychle roste. Fasádu běžného rodinného domu tak zaroste do sedmi let. Její další výhodou je, že nepotřebuje oporu – po fasádě se pne sama stejně jako třeba břečťan. Přísavník je však třeba vysazovat na místě, kde je dostatek světla, tedy na jižní a západní straně. Přísavník není náročný na živiny ani na přísun vláhy, jeho pořizovací cena navíc bývá velmi nízká a lze si ho i namnožit řízkováním. Podobně jako břečťan bez problémů zakoření.

Přísavník vypadá krásně i na podzim, kdy se zbarví do přitažlivých šarlatově rudých odstínů. Přestože na zimu opadá, propletené výhony zdobí fasádu i nadále.

Vděčný břečťan

Náš domácí druh břečťanu (Hedera helix) se skvěle hodí k obrůstání stinné a studené severní stěny, přičemž v teplých oblastech lze využít i břečťanu kavkazského (Hedera colchica). Roste sice pomaleji než přísavník, ale jeho listí si celoročně udržuje zelenou barvu. Pořídit si však můžete i vysoce efektní kultivary s dvoubarevnými, panašovanými listy.

Popínavky s oporou

Pokud se nám nechce vpustit popínavky přímo na fasádu, můžeme v těsné blízkosti domu začít pěstovat popínavky, které necháme pnout po opoře. Těmto popínavým rostlinám však musíme u zdi vytvořit pevnou a povětrnostním podmínkám po léta odolávající konstrukci. Po té se pak může pnout třeba plamének, trubač, vistárie, zimolez nebo rdesno.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

08. 08. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací