Náš TIP
Pořiďte si do zahrady indického běžce!

Indický běžec je znám především svým úžasným smyslem pro důsledný sběr slimáků v zahradě. Jeho chov má však i další výhody. Chcete si i vy pořídit tohoto roztomilého opeřeného pomocníka?

Užitečnost indického běžce

Ideální je pořídit si párek indických běžců zjara, tehdy je totiž sběr ještě malých slimáků nejefektivnější. Ty obrovské už by pak nemusely tyto speciální kachny pozřít. Na rozdíl od jiných kachen dokážou právě indičtí běžci prošmejdit celou zahradu a slimáky důsledně vysbírat, kdežto jiné kachny se na místě jen pasou a likvidují i část zeleně. Toho se u indických běžců nemusíte bát. Zajímají se sice o semínka, sem tam uzobnou nějaké to stéblo, ale jinak se ženou hlavně za slimáky. To je způsobeno tím, že obecně všechny kachny potřebují ke zdravému životu dostatek bílkovin. Ve volné přírodě je cedí z bahna vod, v zahradách pro ně nejlepším zdrojem bílkovin jsou právě slimáci.

Nemusíte mít ani obavy, že by vám indičtí běžci snědli zeleninu. Maximálně někde úrodu trochu sešlapou při hledání slimáků. Vzhledem ke své hmotnosti a blánám mezi prsty však vaší zeleni příliš neublíží. A už vůbec ne tolik jako útok nežádoucích slimáků.

Chov indického běžce

Jak již bylo řečeno, doporučuje se pořídit si do zahrady rovnou páreček indických běžců. Jeden běžec by se totiž sám utrápil. Ještě lepší pak je pořídit si rovnou menší hejno s vyrovnaným počtem samiček a samců, ti se pak budou v zahradě cítit naprosto přirozeně a neudělají bez sebe ani krok.

Běžci si samozřejmě na svou hlavní funkci v zahradě zvyknou až později, proto je třeba jim pro začátek dát několik měsíců k rozkoukání. Potom už si ale začnou sami slimáky vyhledávat, přičemž i pochopí, že nejlepší lov je právě před rozedněním, kdy je slimáků v zahradě vidět nejvíce. Jelikož běžci potřebují po konzumaci slimáků vodu na zapití, dejte jim do zahrady několik misek s vodou jen pro ně. Indičtí běžci jsou jinak velmi chytří a slimáky najdou i pod vrstvou mulče, v zarostlém záhoně i ve vysoké trávě.

Protože ale platí „něco za něco“, potřebují se i běžci u vás na zahradě cítit dobře. Vzhledem k tomu, že potřebují velký výběh a také místo na koupání, nepořizujte si je do příliš malé zahrady. I když tráví ve vodě oproti jiným kachnám málo času, vykoupat se musí.

Slimáčí potravu jim pak doplňujte o speciální krmivo pro kachny a také o granule.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

14. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací