Náš TIP
Poslední práce na zahradě

Proto abyste zjara nelitovali, že zahrada není podle vašich představ, je třeba pověnovat se jí i teď. Očekává totiž od nás ještě několik posledních úkonů, které musíme zvládnout ještě před příchodem prvních mrazů.

Zazimování keřů

Keře bychom před zimou neměli nechávat stát na holé zemi. Vykopejte jim proto provizorní brázdu a pokryjte jejich kořeny hlínou. Potom jim vítr, slunce ani mráz neublíží. Pokud ještě v této době vysazujete keře, vykopejte pro ně dostatečně hlubokou jámu, na kořeny pak nasypte zeminu a zalijte keř dostatečně vodou. Ideálně tak dělejte kolem poledne, protože ráno se už většinou objevují první mrazíky. Jakmile se voda vsákne, nahrňte na kořeny další hlínu a udusejte. Hlínu můžete doplnit i o kompost nebo stájový hnůj. Takto byste měli obohatit půdu v celé zahradě, aby v ní byl dostatek živin na příští sezónu.

Sázení stromků

Právě teď nastává nejvyšší čas pro poslední výsadbu stromků. Ovocné stromy se přitom sází do jam o ploše min. 1 m2 a o hloubce 40 cm. Nezapomeňte uprostřed udělat kopeček tak, aby se kořeny stromu mohly šířit do stran. Také do této jámy před vsazením stromku přidejte trochu koňského či kravského hnoje. A myslete rovněž na to, že zušlechtěná část stromu nad štěpem by neměla přijít do kontaktu se zeminou. Vysazený stromek nakonec dostatečně zalijte a doplňte hlínou.

Podzimní květiny

Jednou z mrazuvzdorných květin, které teď můžete vysévat, je violka vonná. Tato květina má ráda půdu bohatou na humus a lehce zastíněné místo. Pokud ji navíc vysadíte do pařeniště, vykvete vám už brzy zjara. Přidat k ní můžete také sasanky, které však i v pařeništi musíte chránit před velkým mrazem.

Domov si zase můžete vyzdobit kvetoucími chryzantémami. Jejich poupata sice už venku nevykvetou, ale můžete jim k tomu dopomoci doma. Stačí, když dáte chryzantémy do vázy, přidáte hnojivo a dopřejete jim příjemnou pokojovou teplotu.

Sázení česneku a sběr mrkve

V lehké půdě stále ještě lze sázet česnek. A tak ze zakoupeného česneku vezměte vnější stroužky a zasaďte je do řádků o hloubce 5 cm a na vzdálenost 15 cm. Nové cibulky vám vyrostou koncem července.

V tuto dobu už byste také měli mít sklizenou všechnu mrkev. Důkladně ji tedy uskladněte. Bedna s mrkví, ve které je přidán i písek, by měla být uložená na chladném, suchém a tmavém místě. Dávejte ji proto ideálně do sklepa.

 

(Foto: Pinterest.com)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

21. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 22. 11. 2018 Léčivý a krásně kvetoucí angínovník Léčivý a krásně kvetoucí angínovník
  Právě teď, kdy na nás kvůli nepříznivému počasí začnou útočit chřipky, je třeba mít na dosah co nejvíce přírodních léčivých zdrojů. Už jste vyzkoušeli léčivé účinky angínovníku?
 • 21. 11. 2018 Vyrobte si zasněžený svícen Vyrobte si zasněžený svícen
  Zasněžené svícny vám doma vykouzlí opravdu rozkošnou atmosféru. Pokud vás navíc trápí předvánoční nebo vánoční období, které sníh s lhostejností míjí, můžete si ho trošku přinést alespoň...
 • 20. 11. 2018 Péče o koupelnové předložky Péče o koupelnové předložky
  Díky koupelnovým předložkám si po koupeli můžeme stoupnout na něco hřejivě teplého. Předložky zútulní interiér koupelny, ve vlhku však také dostávají pořádně zabrat.
 • 20. 11. 2018 Předvánoční úklid beze stresu I Předvánoční úklid beze stresu I
  Advent se nezadržitelně blíží a s ním i pečení vánočního cukroví a úklid celého bytu či domu. Jak zvládnout uklízení před nejkrásnějšími svátky v roce v pohodě a beze stresu?
 • 20. 11. 2018 Voňavé bylinkové polštářky Voňavé bylinkové polštářky
  Bylinkové polštářky zpříjemní váš spánek a ještě u vás doma navodí kouzelnou atmosféru plnou vůní ze zahrady i lesa. Na výrobě bylinkového polštářku přitom není nic náročného. Vyrobit si ho tak...
 • 20. 11. 2018 Pečení vánočního cukroví Pečení vánočního cukroví
  Dnes se vydáme na procházku do minulosti a zjistíme, proč a jaké vánoční cukroví se vlastně peklo. A protože se pomalu blíží advent, poradíme vám, na jakou dobu si naplánovat pečení jednotlivých...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací