Náš TIP
Poslední práce na zahradě

Proto abyste zjara nelitovali, že zahrada není podle vašich představ, je třeba pověnovat se jí i teď. Očekává totiž od nás ještě několik posledních úkonů, které musíme zvládnout ještě před příchodem prvních mrazů.

Zazimování keřů

Keře bychom před zimou neměli nechávat stát na holé zemi. Vykopejte jim proto provizorní brázdu a pokryjte jejich kořeny hlínou. Potom jim vítr, slunce ani mráz neublíží. Pokud ještě v této době vysazujete keře, vykopejte pro ně dostatečně hlubokou jámu, na kořeny pak nasypte zeminu a zalijte keř dostatečně vodou. Ideálně tak dělejte kolem poledne, protože ráno se už většinou objevují první mrazíky. Jakmile se voda vsákne, nahrňte na kořeny další hlínu a udusejte. Hlínu můžete doplnit i o kompost nebo stájový hnůj. Takto byste měli obohatit půdu v celé zahradě, aby v ní byl dostatek živin na příští sezónu.

Sázení stromků

Právě teď nastává nejvyšší čas pro poslední výsadbu stromků. Ovocné stromy se přitom sází do jam o ploše min. 1 m2 a o hloubce 40 cm. Nezapomeňte uprostřed udělat kopeček tak, aby se kořeny stromu mohly šířit do stran. Také do této jámy před vsazením stromku přidejte trochu koňského či kravského hnoje. A myslete rovněž na to, že zušlechtěná část stromu nad štěpem by neměla přijít do kontaktu se zeminou. Vysazený stromek nakonec dostatečně zalijte a doplňte hlínou.

Podzimní květiny

Jednou z mrazuvzdorných květin, které teď můžete vysévat, je violka vonná. Tato květina má ráda půdu bohatou na humus a lehce zastíněné místo. Pokud ji navíc vysadíte do pařeniště, vykvete vám už brzy zjara. Přidat k ní můžete také sasanky, které však i v pařeništi musíte chránit před velkým mrazem.

Domov si zase můžete vyzdobit kvetoucími chryzantémami. Jejich poupata sice už venku nevykvetou, ale můžete jim k tomu dopomoci doma. Stačí, když dáte chryzantémy do vázy, přidáte hnojivo a dopřejete jim příjemnou pokojovou teplotu.

Sázení česneku a sběr mrkve

V lehké půdě stále ještě lze sázet česnek. A tak ze zakoupeného česneku vezměte vnější stroužky a zasaďte je do řádků o hloubce 5 cm a na vzdálenost 15 cm. Nové cibulky vám vyrostou koncem července.

V tuto dobu už byste také měli mít sklizenou všechnu mrkev. Důkladně ji tedy uskladněte. Bedna s mrkví, ve které je přidán i písek, by měla být uložená na chladném, suchém a tmavém místě. Dávejte ji proto ideálně do sklepa.

 

(Foto: Pinterest.com)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

21. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací