Náš TIP
Pravý čas pro výsev velikonočního osení

Co by to bylo za Velikonoce bez čerstvě zeleného osení? Symbolizuje probouzející přírodu a přinese nám tak domů svěží dotek jara. Krásně v něm vypadají jak barvená vajíčka, tak zápichy a celá řada velikonočních dekorací. Právě teď nastává ideální doba pro výsev osení, aby na Velikonoce dorostlo do té správné výšky.

Příprava květináče, vhodné zeminy a semínek

Osení obvykle vyklíčí a vyroste zhruba deset dnů po výsevu. Po této době vypadá velmi pěkně a může začít plnit dekorační funkci. Mladé obilí při pokojové teplotě rychle raší a roste. Jestliže se vyseje příliš brzy, začne bez pravidelného zastřihávání přepadávat přes okraj květináče. Je tedy třeba vychytat tu správnou dobu pro jeho výsev, aby nám interiér opravdu zkrášlilo. K výsevu je přitom ideální ječmen nebo pšenice. Sehnat však lze i speciální směs určenou pro výsev velikonočního osení. Pak už stačí kvalitní zemina, květináč o hloubce mezi 10 až 15 cm – a můžeme začít vysévat.

Vyséváme osení

Na výsevu osení není vůbec nic náročného. Do květináče nasypeme kvalitní zeminu do výšky cca 5 až 8 cm, trochu ji přitlačíme a zhusta posypeme semínky pšenice nebo ječmene. Semínka by měla být hustě vedle sebe, neměla by se překrývat. Poté je zasypeme vrstvou zeminy o výšce cca 2 cm a opět ji mírně zatlačíme. Zeminu pak opatrně zalijeme tak, abychom z ní semínka nevyplavili. Stále ji pak udržujeme vlhkou. Se zaléváním to ale nepřeháníme, aby nám semínka neshnila. Květináč se semínky pak dáme na teplé a světlé místo, na kterém osení začne brzy klíčit a růst.

Další tipy k pěstování osení

Příliš rychlý růst osení vyřešíme tím, že osení zkrátka zastřihneme. Nebude vypadat nevzhledně. Můžeme ho také přendat na chladnější, ale stále světlé místo, čímž se zpomalí jeho růst. Jestliže naopak s výsevem osení zaostáváme a Velikonoce už jsou pomalu za dveřmi, pomůžeme si tím, že obilí namočíme na jeden den do teplé vody. To nabobtná a rychleji vyklíčí. Květináč pak můžeme umístit přímo na topení, což také napomůže k rychlejšímu růstu osení. Pokud do Velikonoc zbývá už jen pět dnů, ještě není vše ztraceno. Taková řeřicha totiž klíčí do 24 hodin a za čtyři dny už vyroste do výšky 5 cm. Na místo osení si tak můžete vypěstovat tuto zajímavou a velmi chutnou bylinku. Chutné je ovšem i samotné osení, které je učiněným elixírem mládí. Vedle celé řady vitamínů a minerálů totiž obsahuje i koenzym Q10, který se hravě postará o váš mladistvý vzhled.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest)

07. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací