Náš TIP
Předpěstování afrikánů v březnu

Afrikány jsou mezi zahrádkáři velmi oblíbenou letničkou nejen pro svůj zářivý vzhled, ale také pro svou typickou vůni, která odpuzuje mnohé zahradní škůdce. Vzhledem k tomu, že afrikány mají delší vegetační dobu, je třeba si je předpěstovat už v březnu.

Afrikán neboli aksamitník

Ač se tak může zdát, afrikán neboli aksamitník nemá s Afrikou nic společného. Tato květina pochází ze Střední Ameriky. Typická barva této rostliny je sytě žlutá nebo oranžová. Existuje však i řada odrůd v tmavě červené či hnědé barvě. Výjimkou však nejsou ani úplně bílé květy.

Afrikán jako ochrana před zahradními škůdci

Afrikán je v zahradách oblíben především jako přírodní zbraň proti zahradním škůdcům. Spolehlivě odpuzuje například háďátka, která ráda napadají podzemní části kořenové zeleniny a často i okrasné cibuloviny. Záhony s aksamitníky nelákají ani plže nebo mšice.

Z těchto důvodů se afrikány vysazují do smíšených záhonů s dalšími květinami a především s kořenovou zeleninou. Nejčastěji se uplatní na okrajích takových záhonů, které ochrání i zkrášlí zároveň.

Pěstování afrikánů

Afrikány jsou na pěstování velmi nenáročné. Rády mají slunné stanoviště, ale snesou i polostín. Vyhovuje jim dobře propustná půda, nevadí jim však ani ta sušší. Velkou výhodou afrikánů je, že mnohdy vykvetou už v květnu, tedy v době, kdy vzrostlé sazenice vysazujeme do záhonů. Kvést pak vydrží kolikrát až do podzimu.

Aksamitníky se v záhonech doporučuje čas od času hnojit kapalným hnojivem. Pokud se pěstují za oknem v truhlíku, měly by se hnojit pravidelně každý týden. Afrikánům v truhlíku bude nejlépe vyhovovat substrát pro balkonové rostliny s trochou proleželého kompostu.

Vysévání v březnu

Pokud si chceme vypěstovat afrikány svépomocí, vyséváme jejich semínka v průběhu března nebo v dubnu do květináčků umístěných na okenním parapetu. Vzrostlé afrikány pak vysazujeme do volné půdy po zmrzlých mužích. Semínka můžeme vysévat přímo do záhonů i v květnu, musíme však počítat s tím, že si na květy počkáme o něco déle.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

03. 03. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 21. 5. 2019 Důvody (ne)pořizování záclon a závěsů Důvody (ne)pořizování záclon a závěsů
  Pro někoho jsou záclony a závěsy prvkem, kterým se dům rázem stane domovem. Dodají mu pocit útulnosti a něhy. Zavoní venkovem. Pro jiného jsou záclony a závěsy jen zbytečným lapačem prachu. A...
 • 21. 5. 2019 Barvínkovec – kráska na balkón i do zahrady Barvínkovec – kráska na balkón i do zahrady
  Barvínkovec růžový je rostlinou obsypanou něžnými květy. Ty mohou zpestřit naše balkóny i zahrádky. S trochou péče je svými barvami něžně prosvítí a budou je zdobit až do podzimu.
 • 19. 5. 2019 Návrat toaletních stolků Návrat toaletních stolků
  Toaletní stolky bývaly kdysi nezbytnou součástí každé ložnice. Se zmenšováním těchto relaxačních místností však ztratily na objemu a zdobnosti – a navíc se přesunuly do koupelny. Nyní se ale...
 • 19. 5. 2019 Zelené záhony na stěnu Zelené záhony na stěnu
  Zelené záhony neboli vertikální zahrady na stěnách interiéru si čím dál tím víc získávají na oblibě. Out naopak začínají být interiéry s pokojovými květinami rozesetými bez ladu a skladu.
 • 16. 5. 2019 Pěstujeme pivoňky Pěstujeme pivoňky
  Kdo by nemiloval půvabně těžké a sladce vonící květy pivoněk? Odjakživa měly své místo v zahradách našich babiček a mnohdy jej střeží až dodnes. Jak o pivoňky pečovat, aby nás svou něžnou...
 • 22. 4. 2019 Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí
  Velikonoční pondělí letos připadá na 22. dubna. Jaké tradice se s ním pojí a kam až sahá jejich původ?


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací