Náš TIP
Přilákejte na zahradu užitečný hmyz!

Milujete motýly nebo čmeláky? Líbí se vám pozorovat je v zahradě a chtěli byste jich mít ve svém okolí víc? Přečtěte si, jak užitečný hmyz přilákat do zahrady.

Stálý zdroj nektaru

Pokud si na zahradu chcete přilákat užitečný hmyz, je třeba mu poskytnout zdroj nektaru a pylu po co nejdelší období v roce. Užitečný hmyz tak pod svá okna přilákáte především na svazenku, hořčici, ale také na slunečnici, kopretinu či měsíček. Jestliže chcete do zahrady lákat hlavně čmeláky, vysaďte si vrbu a zvyšte počet ovocných stromů, jejichž květy čmeláci milují. Mají však rádi i docela obyčejný jetel.

Užitečný hmyz přilákáte na zahradu také velkým výběrem aromatických rostlin. K těm patří zejména dobromysl, meduňka, máta, kopr, koriandr, kerblík. Užitečnému hmyzu pak chutná i rozkvetlý salát či ředkvička. Již zmíněná svazenka, která se mimo jiné používá jako skvělé zelené hnojivo, láká do zahrady především včely.

Rostliny pro motýly

Záplavu motýlů (a zejména baboček) můžete v zahradě očekávat po vykvetení motýlího šeříku, který velmi intenzivně voní. Babočky mají rády také kvetoucí levanduli, opět silně aromatickou rostlinu. Motýly dále spolehlivě přilákáte i na klasický šeřík, na prvosenky, na vrbu a plicníky, motýlům ale přijdou vhod také okrasné česneky, violky či tařičky.

S blížícím se létem pak motýlům v zahradách nastává opravdová hostina. Lákají je aksamitníky, krásenky, plamenky, šalvěje, ale také silně aromatická dobromysl. Motýlí sezónu pak uzavírají především jiřinky, zlatobýly a motýly tolik oblíbené hvězdnice.

Obecně pak platí, že motýly nalákáme zejména na květy jednoduché, protože plné nemají příliš šťávy. Miskovitý tvar květů přitom vyhovuje motýlům s kusadly, kteří se živí pylovými zrnky, kdežto motýli s dlouhým sosákem se hravě dostanou i do hlubokých kalichů květů.

Ideální pak je, pokud se rostliny lákající motýly vyskytují na slunném místě, které je dobře chráněné před větrem. Vzhledem k tomu, že i motýli pijí vodu, můžeme jim návštěvu u nás zpestřit i miskou s vlhkým mechem či pískem.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

14. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací