Náš TIP
Příprava jiřin na květnovou výsadbu

Právě teď nastává nejvhodnější doba na kontrolu ve sklepě přezimovaných hlíz jiřin, které začneme vysazovat zhruba v polovině května. Ačkoliv je tedy na výsadbu ještě čas, zkontrolujte, zda vám jiřiny dobře přečkaly zimu a naplánujte si, kam je v zahradě vsadíte.

Kontrola přezimovaných jiřin

Právě v tomto období už se ve sklepě začínají probouzet přes zimu uskladněné hlízy jiřin. Je tedy načase je zkontrolovat, zda se necvrkly nebo neuhnily. Pokud jste jiřiny přezimovali úspěšně, můžete bedničky s nimi přenést ven na slunce a jednu po druhé pak hlízy důkladně zkontrolovat. Při této kontrole vyhoďte všechny uschlé a duté hlízy. Pokud vám části některých hlíz jiřin napadla hniloba, důkladně je odstraňte tak, aby v trsu nezůstala žádná napadená část. Hniloba by se pak po vysazení takto špatně ošetřených jiřin mohla šířit dál po záhonu. Prohlídce jiřin tedy raději věnujte dostatek času.

Přirychlení jiřin

Jiřiny si po vyndání ze sklepa můžete také jednoduchým způsobem přirychlit. Stačí, když je rozložíte do bedniček vysypaných rašelinou a kvalitním zahradním kompostem. Bedničky pak dejte na světlé stanoviště – nejlépe pak do skleníku nebo pařeniště. Hlízy by však neměly být na ostrém slunci. Bedničky pak prolévejte vodou. Uvidíte, že hlízy s jiřinami začnou do pár dnů rašit.

Výsadba jiřin

Jiřiny vysazujeme až v polovině května, jelikož by je mohly ohrozit přízemní mrazíky. Záhon pro výsadbu jiřin by měl být dobře zrytý a zkypřený. Ve sešlapané zemině totiž hlízy klíčí velmi pomalu. Dobře zkypřená půda se navíc mnohem snáze prohřívá.

Při výsadbě by vrstva zeminy nad narašenými očky jiřin měla dosahovat 7 až 10 cm. Na dno jamky můžeme nasypat dobře zpracovaný zahradní kompost, jinak už ale před výsadbou půdu žádnými hnojivy neobohacujeme.

Klasické jiřiny pak vysazujeme v řádcích asi 50 cm od sebe, nízké jiřiny můžeme sázet jen 30 cm od sebe. Zatímco se u jiřinek obejdete bez opěr, tyčky pro klasické vysoké jiřiny zapíchejte do země už při výsadbě.

Ideální je vysazovat jiřiny po pěti kusech hlíz, vícepočetné pak mají sklon se zahušťovat, táhnout do výšky a mnohem méně kvést. Jiřinám se přitom daří na slunečném místě s dostatečnou zálivkou.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

09. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací