Náš TIP
Příprava trávníku na přezimování

Ani s chladnými dny nekončí péče o trávník. Právě podzimní péče je důležitá pro to, aby se váš trávník zjara co nejdříve zazelenal. Jak tedy správně připravit trávník na přezimování?

Pryč s podzimním listím

Spadané listí je třeba odstranit z trávníku co nejdříve. Odklízejte ho tedy pravidelně kvalitními hráběmi. Klasické dřevěné hrábě na záhony vyměňte v tomto případě za lehčí plastové, které shrabou listí a trávník přitom nepoškodí. Práce s nimi je navíc snazší a pohodovější.

Trávník zbavený listí posekejte naposledy v listopadu, zkrátka než začne ta pořádná zima. Rozhodně by vám zahrada neměla zapadat sněhem dříve, než ji posečete. Nesekejte však trávu příliš nízko. Když výšku trávníku ponecháte alespoň na 4 cm, vznikne tak přirozená ochrana trávníku před mrazem.

Trávník bez plsti i mechu

S každým sekáním zůstalo určitě ve vašem trávníku hodně plsti, tedy vrstvy nesesbíraných malých kousků trávy. Plst přitom brání přístupu vody, živin i vzduchu do půdy a trávník tak začne po čase odumírat. Celý trávník byste tak před zimou měli vyhrabat speciálními vertikutačními hráběmi. Pokud máte trávník příliš velký, použijte motorový vertikutátor.

Pomocí vertikutace se účinně prořezává a provzdušňuje povrchová vrstva půdy, a to až do hloubky několika milimetrů. Vertikutátor se sběrným košem přitom dokáže trávník zbavit i většiny prořezaného mechu.

Přihnojení trávníku a zálivka

Takto ošetřený trávník je třeba před zimou naposledy přihnojit. V tomto případě se používají hnojiva s vyšším obsahem draslíku, které zvyšuje odolnost travního porostu proti mrazu, suchu i chorobám. Po takovém přihnojení navíc trávník zesílí a lépe pak snáší i časté sekání. Po každém přihnojení trávníku je důležitá vydatná zálivka. Nerozpuštěné hnojivo nebo hnojivová zálivka, která zůstane na stéblech, totiž trávníku neprospívá a nedostane se pak ani ke kořenům.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

14. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 15. 1. 2019 Dobrodružné spaní na pódiu Dobrodružné spaní na pódiu
  Pro všechny z nás, kteří v dětství milovali spaní na palandách, je tu módní a originální postel na pódiu. Nejenže slibuje dobrodružné spaní s dostatkem soukromí, ale jako bonus...
 • 9. 1. 2019 Aby africká fialka kvetla Aby africká fialka kvetla
  Pokud jste si koupili nádherně rozkvetlou fialku, ale u vás doma už se jí do kvetení nechce, příčin může být hned několik. Pojďme se podívat na to, jak můžeme fialce pomoci k opětovnému...
 • 8. 1. 2019 Půvab doplňků v koupelně Půvab doplňků v koupelně
  Koupelna by měla splňovat i ty nejnáročnější požadavky na zasloužený odpočinek po pracovním dni. Velkou službu jí udělají přitažlivé i praktické doplňky.
 • 8. 1. 2019 Mechové terárium jako živá dekorace Mechové terárium jako živá dekorace
  Mechové terárium je tu pro všechny, kteří propadli kouzlu půvabných minizahrádek ve sklenici. Přináší i zajímavou variantu pro ty, kdo nesklízí v pěstování pokojových rostlin právě úspěch....
 • 7. 1. 2019 Puf – stylový a praktický bytový doplněk Puf – stylový a praktický bytový doplněk
  Puf si získává oblibu mnohých domácností. Může za to jeho praktičnost i hebký půvab. Dříve to byl bobík, dnes je to puf. Moderní název tohoto bytového doplňku mluví za vše.  
 • 7. 1. 2019 Péče o psa v zimním období Péče o psa v zimním období
  Aby si vaši pejsci užili zimní radovánky stejně jako vy, je třeba myslet na všechno. Jen s tou správnou péčí přečkají zimu bez úhony.


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací