Náš TIP
Příprava trávníku na přezimování

Ani s chladnými dny nekončí péče o trávník. Právě podzimní péče je důležitá pro to, aby se váš trávník zjara co nejdříve zazelenal. Jak tedy správně připravit trávník na přezimování?

Pryč s podzimním listím

Spadané listí je třeba odstranit z trávníku co nejdříve. Odklízejte ho tedy pravidelně kvalitními hráběmi. Klasické dřevěné hrábě na záhony vyměňte v tomto případě za lehčí plastové, které shrabou listí a trávník přitom nepoškodí. Práce s nimi je navíc snazší a pohodovější.

Trávník zbavený listí posekejte naposledy v listopadu, zkrátka než začne ta pořádná zima. Rozhodně by vám zahrada neměla zapadat sněhem dříve, než ji posečete. Nesekejte však trávu příliš nízko. Když výšku trávníku ponecháte alespoň na 4 cm, vznikne tak přirozená ochrana trávníku před mrazem.

Trávník bez plsti i mechu

S každým sekáním zůstalo určitě ve vašem trávníku hodně plsti, tedy vrstvy nesesbíraných malých kousků trávy. Plst přitom brání přístupu vody, živin i vzduchu do půdy a trávník tak začne po čase odumírat. Celý trávník byste tak před zimou měli vyhrabat speciálními vertikutačními hráběmi. Pokud máte trávník příliš velký, použijte motorový vertikutátor.

Pomocí vertikutace se účinně prořezává a provzdušňuje povrchová vrstva půdy, a to až do hloubky několika milimetrů. Vertikutátor se sběrným košem přitom dokáže trávník zbavit i většiny prořezaného mechu.

Přihnojení trávníku a zálivka

Takto ošetřený trávník je třeba před zimou naposledy přihnojit. V tomto případě se používají hnojiva s vyšším obsahem draslíku, které zvyšuje odolnost travního porostu proti mrazu, suchu i chorobám. Po takovém přihnojení navíc trávník zesílí a lépe pak snáší i časté sekání. Po každém přihnojení trávníku je důležitá vydatná zálivka. Nerozpuštěné hnojivo nebo hnojivová zálivka, která zůstane na stéblech, totiž trávníku neprospívá a nedostane se pak ani ke kořenům.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

14. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací