Náš TIP
Příprava trávníku na přezimování

Ani s chladnými dny nekončí péče o trávník. Právě podzimní péče je důležitá pro to, aby se váš trávník zjara co nejdříve zazelenal. Jak tedy správně připravit trávník na přezimování?

Pryč s podzimním listím

Spadané listí je třeba odstranit z trávníku co nejdříve. Odklízejte ho tedy pravidelně kvalitními hráběmi. Klasické dřevěné hrábě na záhony vyměňte v tomto případě za lehčí plastové, které shrabou listí a trávník přitom nepoškodí. Práce s nimi je navíc snazší a pohodovější.

Trávník zbavený listí posekejte naposledy v listopadu, zkrátka než začne ta pořádná zima. Rozhodně by vám zahrada neměla zapadat sněhem dříve, než ji posečete. Nesekejte však trávu příliš nízko. Když výšku trávníku ponecháte alespoň na 4 cm, vznikne tak přirozená ochrana trávníku před mrazem.

Trávník bez plsti i mechu

S každým sekáním zůstalo určitě ve vašem trávníku hodně plsti, tedy vrstvy nesesbíraných malých kousků trávy. Plst přitom brání přístupu vody, živin i vzduchu do půdy a trávník tak začne po čase odumírat. Celý trávník byste tak před zimou měli vyhrabat speciálními vertikutačními hráběmi. Pokud máte trávník příliš velký, použijte motorový vertikutátor.

Pomocí vertikutace se účinně prořezává a provzdušňuje povrchová vrstva půdy, a to až do hloubky několika milimetrů. Vertikutátor se sběrným košem přitom dokáže trávník zbavit i většiny prořezaného mechu.

Přihnojení trávníku a zálivka

Takto ošetřený trávník je třeba před zimou naposledy přihnojit. V tomto případě se používají hnojiva s vyšším obsahem draslíku, které zvyšuje odolnost travního porostu proti mrazu, suchu i chorobám. Po takovém přihnojení navíc trávník zesílí a lépe pak snáší i časté sekání. Po každém přihnojení trávníku je důležitá vydatná zálivka. Nerozpuštěné hnojivo nebo hnojivová zálivka, která zůstane na stéblech, totiž trávníku neprospívá a nedostane se pak ani ke kořenům.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

14. 10. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 19. 4. 2019 Velikonoční tradice II – Bílá sobota Velikonoční tradice II – Bílá sobota
  Po tradicích, které se pojí s Velkým pátkem, se dnes podíváme na ty, jež doprovází Bílou sobotu. Ta letos připadá na 20. dubna.
 • 19. 4. 2019 Udržte vodu v zahradě Udržte vodu v zahradě
  Poučeni zkušenostmi nejen z minulého léta bychom i to nadcházející měli být připraveni na případná dlouhotrvající sucha. Naštěstí je tu způsob, jak vodu v zahradě udržet a dopřát tak...
 • 19. 4. 2019 Předpěstování rostlin ve skořápkách a kartonech Předpěstování rostlin ve skořápkách a kartonech
  Rostliny předpěstované ve vaječných skořápkách nebo papírových kartonech to mají tak nějak jednodušší. Těm, které milují vápník, se ve skořápkách velmi daří. Vysévání do vaječných skořápek i...
 • 16. 4. 2019 Barvíme velikonoční vajíčka Barvíme velikonoční vajíčka
  Velikonoce už pomalu klepou na dveře, za kterými je vítá vzrostlé osení a hospodyňky sršící nápady na velikonoční výzdobu. Jak letos nazdobíte velikonoční vajíčka? Inspirujte se!
 • 15. 4. 2019 Aby muškáty bohatě a dlouho kvetly Aby muškáty bohatě a dlouho kvetly
  Kdo by nechtěl mít balkón obsypaný bohatě kvetoucími muškáty? Se správnou péčí se takových kouzelných zátiší dočkáte i vy. Ač se to může zdát jako pravý opak, není tajemství bohatě kvetoucích...
 • 7. 4. 2019 Velikonoční dekorace v interiéru Velikonoční dekorace v interiéru
  Velikonoce pomalu klepou na dveře. Čekání na ně si můžeme zpříjemnit vlastnoruční výrobou velikonočních dekorací, které by náš domov měly zdobit od samého začátku jara. Po zdánlivě nekonečném a...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací