Náš TIP
Ptačí budky do zahrady

Časně zjara, ale také na podzim nastává vhodný čas pro umístění ptačích budek do zahrady. Ptačí budky buď kupujeme nebo vyrábíme svépomocí. Vytvoříme tak zpěvavým opeřencům náhradní domov k hnízdění v časech, kdy možností na přirozené ptačí bydlení ubývá.

Umístění budek do zahrady je důležité také z toho důvodu, že u nás pak ptáci rádi zůstávají. Těší nás svým zpěvem a také naši zahradu zbavují celé řady zahradních škůdců.

Ta správná ptačí budka

Pokud si ptačí budku chcete vyrobit sami, dbejte mnohem více než na estetický vzhled na praktické parametry. Rozhodněte se, pro který ptačí druh má být vaše budka určena, a podle toho zvolte velikost dutiny a vletového otvoru. Jestliže si nebudete vědět rady, stačí, když si pročtete stránky České společnosti ornitologické. Najdete tam všechna specifika výroby budek pro jednotlivé ptačí druhy včetně výhod a nevýhod často používaných materiálů. Při výrobě tak pamatujte na to, že vhodným materiálem je ten, který dobře izoluje. Budka by také měla mít nezávadný vnější nátěr, který prodlouží její životnost.

Umístění ptačí budky

Každá správná ptačí budka by přitom měla být dostatečně vysoko nad zemí, aby byli hnízdící ptáčci chráněni před útoky koček a kun. Důležité tak je neumisťovat před vletový otvor bidélko. Ptačí budka by měla být umístěna nejlépe na hladkém kmeni silnějšího stromu (pro drobné pěvce asi 2–3 metry nad zemí). Budku je přitom třeba umístit do tichého prostředí a také do stínu. Ostré polední slunce totiž nedělá opeřencům vůbec dobře. Vletový otvor navíc nesmí být ve směru padajících srážek. Orientujte jej tedy na jih, východ či jihovýchod. Budka by na stromě měla sedět pevně, aby odolala i silnějšímu větru.

Budky také zjara

Ačkoliv je ideální umisťovat ptačí budky do zahrady hlavně na podzim, protože už tehdy vyhlížejí u nás přezimující druhy (sýkory či šoupálci) své nové obydlí, ptačí budka přijde vhod i zjara. Nové jarní budky tak ocení především ty ptačí druhy, které se k nám vracejí ze zimovišť.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

04. 03. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 21. 5. 2019 Důvody (ne)pořizování záclon a závěsů Důvody (ne)pořizování záclon a závěsů
  Pro někoho jsou záclony a závěsy prvkem, kterým se dům rázem stane domovem. Dodají mu pocit útulnosti a něhy. Zavoní venkovem. Pro jiného jsou záclony a závěsy jen zbytečným lapačem prachu. A...
 • 21. 5. 2019 Barvínkovec – kráska na balkón i do zahrady Barvínkovec – kráska na balkón i do zahrady
  Barvínkovec růžový je rostlinou obsypanou něžnými květy. Ty mohou zpestřit naše balkóny i zahrádky. S trochou péče je svými barvami něžně prosvítí a budou je zdobit až do podzimu.
 • 19. 5. 2019 Zelené záhony na stěnu Zelené záhony na stěnu
  Zelené záhony neboli vertikální zahrady na stěnách interiéru si čím dál tím víc získávají na oblibě. Out naopak začínají být interiéry s pokojovými květinami rozesetými bez ladu a skladu.
 • 18. 5. 2019 Mangold – znovuobjevená listová zelenina Mangold – znovuobjevená listová zelenina
  Zdraví prospěšný a velice chutný mangold se začíná vracet do zahrad. Před třemi sty lety byl ve střední Evropě nejoblíbenější zeleninou, než jej postupně vytlačil špenát. Pojďme se společně...
 • 16. 5. 2019 Nádobí jako dekorace ve venkovské kuchyni Nádobí jako dekorace ve venkovské kuchyni
  Kuchyně ve venkovském stylu jsou jako stvořené pro parádní výstavku z rozličných kusů nádobí s nádechem starých časů. Zatímco se tak v městském bytě snažíme spíše prakticky...
 • 24. 4. 2019 Zařizování verandy Zařizování verandy
  Veranda rozšiřuje obývací prostor většinou u chat a chalup. Jak si ji zařídit, aby sloužila k příjemnému odpočinku?


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací