Náš TIP
Půvab zahradních jezírek

Vodní zdroje dokáží dodat zahradě neobyčejný půvab. Jakmile si tento celoročně proměnlivý prvek vpustíte do zahrady, možná vás překvapí, že v jeho okolí promění i zahradní klima.

Pokud se rozhodnete pro stavbu jezírka, můžete se brzy radovat z dalšího kousku přírody za okny vašeho domu. Cenově je budování jezírka určeného ke koupání nebo k dekoraci srovnatelné s cenou výstavby kvalitního bazénu. Záleží ale na tom, jak velké jezírko můžete na svou zahradu umístit a kolik péče mu hodláte věnovat.

Vhodné místo pro jezírko

Jezírko se nehodí do míst ve stínu ani na přímém slunci, volte zkrátka střed. Doporučuje se, že na jezírko by mělo slunce svítit max. 6 hodin denně, zbytek dne by mělo zůstat ve stínu. Pro umístění jezírka je také méně vhodný prostor pod stromy, protože padající listí bude vodu v jezírku znečišťovat a narušovat tak jeho biologickou rovnováhu. Promyslete si rovněž, jak velké jezírko se bude hodit právě k vašemu domu.

Jak na stavbu jezírka

Pořiďte si geotextilii a také speciální pevnou fólii. V tomto případě využijte rad odborníka v hobby marketu, kvalitní textilie, která se neprotrhne, je základ. Jakmile budete mít vykopanou dostatečnou hloubku jezírka, nepropustnost stěn vám zaručí právě tato speciální fólie položená na jistící geotextilii (chránící před jejím protržením). Jestliže chcete mít v jezírku přezimující ryby a rostliny, vytvořte si jezírko hlubší než 80 cm. Pokud jste si už vytvořili tvar jezírka, začněte tvarovat obrysy jeho jednotlivých pater. Jednotlivé zóny zakončujte praktickým lemem, který má za účel zabránit sjíždění materiálu a rostlin do nižších pater. Pamatujte také na to, že hloubka nádrže je opravdu důležitá. Čím hlubší jezírko budeme mít, tím lépe se v něm bude udržovat teplota vody. Jestliže si vytvoříte jezírko příliš mělké, v létě se přehřeje, v zimě vymrzne. Voda se do jezírka napouští buď z vrtu nebo z vodovou. Pamatujte také na vhodný typ čističky.

Rostliny do každé hloubky

Jezírko pak můžete osázet k tomu určenými vodními rostlinami, bohatě zpestřit se dá i jeho nejbližší okolí. Přímo okolo rybníčku si vytvořte první patro (zhruba s hloubkou 10 cm), do kterého si můžete vysadit bažinaté rostliny. Dařit se tu bude pomněnkám, řeřišnici či čechravě. Do druhého patra (20 – 40 cm) vysazujeme například vodní kosatce, šípatku či orobince. V hloubce nad 60 cm se bude dařit zejména leknínům. Do této hloubky si ale raději vysaďte třeba i rdest nebo bahničky. Jedná se o rostliny, které ve vašem jezírku zabrání vzniku řas.

Sázecí kapsy

Pokud chcete mít své rostliny pod kontrolou, vysazujte je do jezírka ve speciálních koších, které zabrání nekontrolovatelnému množení.

Pokud si chcete osázet i šikmé plochy jezírka, použijte speciální sázecí kapsy, které zatížíte většími kameny. Sázecí kapsy osazujte ještě před napuštěním vody. Pamatujte také, že vhodná doba pro sázení vodních rostlin je na jaře.

 

Plánujete na zahrádce nějaké to vodní jezírko? Podělte se s námi o vaše komenáře na našem Facebooku!

 

 

09. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací