
K radosti všech milovníků květin se kvetoucí symboly vánočního období úspěšně rozšiřují. Vedle vánoční hvězdy, vánočního kaktusu a rychlených cibulovin vítají mnohé domácnosti ve svých svátečně nazdobených pokojích i brambořík. Pro někoho jde možná o vcelku obyčejnou květinu, která však díky své barvě a zajímavému květenství dokáže vykouzlit krásná zátiší. Jak o brambořík správně pečovat, aby se mu dařilo i u vás doma?
Péče o brambořík je poněkud náročná, proto si jej řada těch, kteří si ho oblíbili, ale nemají dost trpělivosti s péčí o pokojové rostliny, kupují spíše jako vánoční jednorázovku. Podobně je tomu třeba i s vánoční hvězdou. Pokud se však budete držet našich pravidel, vydrží vám brambořík minimálně do příštích Vánoc.
Stejně jako u ostatních zmíněných květin, kterými si rádi zpestřujeme vánočně nazdobené domovy, je i v případě bramboříku důležité dbát na správnou teplotu vhodnou k jeho pěstování. Stejně jako ostatní zmíněné květiny tak nesnáší přetopené místnosti. Nejlépe tak uděláte, když ho po zakoupení necháte nejprve si zvyknout v chladnější místnosti, třeba na chodbě. Bramboříku se bude dařit na světlém místě bez průvanu, kde teplota dosahuje maximálně 16°C. Vyhovovat mu bude například umístění v chodbě či v pravidelně větrané místnosti na severně orientovaném okně. Pokud ho postavíte do vyhřátého pokoje, brzy ztratí květy a nové už nenasadí.
Pro bohaté kvetení bramboříku je také důležité pravidelně odstraňovat odkvetlé květy i povadlé stonky s listy, a to až přímo u zeminy. Zabraňuje to i možnému vzniku plísní, kdy ponechané květy a stonky mohou zahnívat. Jakmile navíc ponecháte odkvetlé květy, začnou se tvořit semena a květina přestane vytvářet nová poupata.
Pozor je třeba dát také při zalévání. Ačkoliv brambořík miluje vlhkost, nesmí být zaléván na listy nebo hlízu. Zalévejte ho tedy po troškách do podmisky, a to nejlépe měkkou, dešťovou vodou. Doporučuje se pravidelně kontrolovat vlhkost zeminy a vodu pravidelně dolévat. Jakmile vám totiž jednou brambořík uschne, začnou mu vadnout a žloutnout listy. Těžko už se pak vzpamatuje. Pokud nechcete brambořík pěstovat jen jako vánoční jednorázovku, omezujte po odkvětu jeho zalévání.
Brambořík má sice v oblibě vzdušnou vlhkost, rosení mu však dobře nedělá. K jeho zdárnému prospívání mu ale můžete dopomoci hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. To je třeba přidávat do zálivky jednou za dva týdny.
Vegetační klid bramboříku nastává obvykle v dubnu. Poznáte to tak, že květina už nenasazuje nová poupata. Tehdy je zapotřebí vyjmout hlízu bramboříku z květináče a očištěnou ji nechat odpočívat na stinném místě. Až asi po měsíci spatříte docela malé lístky na hlíze bramboříku, vsaďte ji zpátky do květináče spolu s čerstvou dávkou substrátu. Po troškách pak odpočinutý brambořík zase zalévejte. Nechte ho v zahradě a sledujte, jak se začíná obsypávat malými lístečky a poupaty. V září pak květinu vezměte zpátky domů – opět na světlé a chladné místo.
Pokud budete dodržovat všechna tato pravidla, budete se moci i další vánoční svátky kochat pohledem na brambořík, který jste znovu přivedli ke květu svou láskou a péčí.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře