Náš TIP
Půvabně zbarvený brambořík pro stylové Vánoce

K radosti všech milovníků květin se kvetoucí symboly vánočního období úspěšně rozšiřují. Vedle vánoční hvězdy, vánočního kaktusu a rychlených cibulovin vítají mnohé domácnosti ve svých svátečně nazdobených pokojích i brambořík. Pro někoho jde možná o vcelku obyčejnou květinu, která však díky své barvě a zajímavému květenství dokáže vykouzlit krásná zátiší. Jak o brambořík správně pečovat, aby se mu dařilo i u vás doma?

Náročná kráska

Péče o brambořík je poněkud náročná, proto si jej řada těch, kteří si ho oblíbili, ale nemají dost trpělivosti s péčí o pokojové rostliny, kupují spíše jako vánoční jednorázovku. Podobně je tomu třeba i s vánoční hvězdou. Pokud se však budete držet našich pravidel, vydrží vám brambořík minimálně do příštích Vánoc.

Ideální podmínky pro pěstování bramboříku

Stejně jako u ostatních zmíněných květin, kterými si rádi zpestřujeme vánočně nazdobené domovy, je i v případě bramboříku důležité dbát na správnou teplotu vhodnou k jeho pěstování. Stejně jako ostatní zmíněné květiny tak nesnáší přetopené místnosti. Nejlépe tak uděláte, když ho po zakoupení necháte nejprve si zvyknout v chladnější místnosti, třeba na chodbě. Bramboříku se bude dařit na světlém místě bez průvanu, kde teplota dosahuje maximálně 16°C. Vyhovovat mu bude například umístění v chodbě či v pravidelně větrané místnosti na severně orientovaném okně. Pokud ho postavíte do vyhřátého pokoje, brzy ztratí květy a nové už nenasadí.

Pro bohaté kvetení bramboříku je také důležité pravidelně odstraňovat odkvetlé květy i povadlé stonky s listy, a to až přímo u zeminy. Zabraňuje to i možnému vzniku plísní, kdy ponechané květy a stonky mohou zahnívat. Jakmile navíc ponecháte odkvetlé květy, začnou se tvořit semena a květina přestane vytvářet nová poupata.

Správná zálivka a hnojení

Pozor je třeba dát také při zalévání. Ačkoliv brambořík miluje vlhkost, nesmí být zaléván na listy nebo hlízu. Zalévejte ho tedy po troškách do podmisky, a to nejlépe měkkou, dešťovou vodou. Doporučuje se pravidelně kontrolovat vlhkost zeminy a vodu pravidelně dolévat. Jakmile vám totiž jednou brambořík uschne, začnou mu vadnout a žloutnout listy. Těžko už se pak vzpamatuje. Pokud nechcete brambořík pěstovat jen jako vánoční jednorázovku, omezujte po odkvětu jeho zalévání.

Brambořík má sice v oblibě vzdušnou vlhkost, rosení mu však dobře nedělá. K jeho zdárnému prospívání mu ale můžete dopomoci hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. To je třeba přidávat do zálivky jednou za dva týdny.

Nová energie pro starý brambořík

Vegetační klid bramboříku nastává obvykle v dubnu. Poznáte to tak, že květina už nenasazuje nová poupata. Tehdy je zapotřebí vyjmout hlízu bramboříku z květináče a očištěnou ji nechat odpočívat na stinném místě. Až asi po měsíci spatříte docela malé lístky na hlíze bramboříku, vsaďte ji zpátky do květináče spolu s čerstvou dávkou substrátu. Po troškách pak odpočinutý brambořík zase zalévejte. Nechte ho v zahradě a sledujte, jak se začíná obsypávat malými lístečky a poupaty. V září pak květinu vezměte zpátky domů – opět na světlé a chladné místo.

Vánoční odměna

Pokud budete dodržovat všechna tato pravidla, budete se moci i další vánoční svátky kochat pohledem na brambořík, který jste znovu přivedli ke květu svou láskou a péčí.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

24. 11. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací