Náš TIP
Současný trend růží v zahradách

Růže jsou právem nazývány královnami květin. Mají nespočet půvabných odstínů, mnohdy překrásně voní a působí elegantně jako snad žádná jiná květina. Z těchto důvodů nacházejí své nezastupitelné místo v zahradách různých typů, kde vytvářejí působivé ostrůvky.

Venkovská růžová zahrada

Obzvláště majitelé typicky venkovských zahrad nedají na ostrovy plné květů růží dopustit. Růže zde mnohdy rostou u plotu i pod okny, oživují i trávník a rabátko pod stromy. Současné trendy růží v zahradách pak fandí i jejich kombinaci s levandulí, šantou či bylinkami. Ty navíc v čele s levandulí chrání růže před napadením mšicemi. V kurzu jsou tedy venkovské zahrady vyvedené v tradičním přírodním stylu. Barevné ostrůvky růží v nich působí velice něžně a romanticky.

V zahradách, které jdou ruku v ruce s aktuální trendy, ale i v těch, které toho docílily zcela náhodou, lze najít růžové loubí nebo růžemi přitažlivě obrostlou pergolu. Růže se často pnou i po treláži nebo zahradní brance.

Druhy růží a jejich využití

Ideální je si v zahradě vysadit mix velkokvětých a mnohokvětých růží. Velkokvěté čajové odrůdy, které mnohdy i intenzivně voní, jsou stejně půvabné jako polyantky obalené desítkami menších květů. Čajové růže jsou přitom nejkrásnější ve fázi napůl rozvitého květu, kdežto anglické odrůdy jsou plně přitažlivé až do odkvětu.

Čím dál tím více se v zahradách prosazují i stromkové růže. Ty mohou růst v záhonech obklopené podrostem nebo mohou být vysazeny i uprostřed trávníku. Opravdu jedinečnou atmosféru pak dokážou vytvořit popínavé růže všemožných barev. Růže mohou existovat samy o sobě nebo mohou být na svých ostrůvcích ohraničeny nějakou plazivou trvalkou. Je však třeba myslet na to, že pnoucí růže potřebují oporu, takže je musíme pravidelně vyvazovat.

Své místo v současné zahradě mají i skalkové růže, které bývají často doplněny o plazivé jalovce. Důležitý je i důraz na kontrast barev. Není ani proti pravidlům vysadit do popředí nižší kultivary růží a za ně růže stromkové.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

17. 07. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací