Náš TIP
Správná péče o sukulenty

Sukulenty patří mezi nejméně náročné rostliny, které vám svou exotickou krásou pomohou rozsvítit domov. Jaké jsou jejich požadavky na péči a odkud se k nám vlastně tyto nenáročné krásky dostaly?

Domovem v Africe i Americe

Notná část u nás zdomácnělých sukulentů pochází z oblasti jižní Afriky. Patří mezi ně zejména zástupci čeledi kosmatcovitých, krasulovitých a pryšcovitých. Nalézají se tu nejen mezi milovníky sukulentů známé rody haworthia, gasteria či aloe. Řada dalších známých druhů sukulentů pochází pro změnu z amerických pouští. Tam zase patří agáve, echeverie a veletlustolistá pachphyta.

Vytvoření správných podmínek

Vzhledem k tomu, že jsou sukulenty ze svých přirozených domovů zvyklé na 12 hodin slunce denně po většinu roku, je zapotřebí jim dostatek světla zajistit i u vás doma. Ideálním místem tak pro ně je okenní parapet nebo dobře větraný skleník. Sukulenty navíc doslova zbožňují letnění.

Vodu naopak ke svému růstu ani moc nevyžadují.  Mnoho těchto rostlin se totiž už ve svém přirozeném prostředí přizpůsobilo suchu hromaděním vody ve svých tkáních. A tak je v létě třeba je zalévat jen poskrovnu a ve večerních hodinách. Od poloviny srpna můžete zálivku o něco navýšit.

V dušičkovém období sukulenty zalévat téměř přestaneme – nikoliv z důvodu, že je zima, ale protože je příliš málo světla. Největším nepřítelem sukulentů je přelití, a tak je zalévejte až ve chvíli, kdy samy doslova prosí o vodu. Poznáte to podle scvrknutých a svěšených listů.

Přesazování a hnojení sukulentů

Ačkoliv můžete sukulenty přesazovat po celý rok, v zimě k tomu nastává doba nejvhodnější.  Pro přesazení však vybírejte jen ty sukulenty, jejichž zemina je už plně prorostlá kořeny a zvolte jen o něco málo větší květináč.

Co se týče hnojení sukulentů, věřte, že ho není vůbec zapotřebí. Hmota těchto rostlin je totiž až z 98% tvořena vodou, a tak když už rostlina nějaké to množství organických látek za rok vyprodukuje, vystačí si s anorganickými látkami v původní zemině.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

13. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 22. 11. 2018 Připravte se na Vánoce Připravte se na Vánoce
  Právě nyní začíná ten správný čas na první předvánoční přípravy. Adventní neděle letos připadá na 2. prosince a jak to tak bývá, Vánoce už pak na sebe nenechají dlouho čekat. Jak se tedy na ně...
 • 22. 11. 2018 Léčivý a krásně kvetoucí angínovník Léčivý a krásně kvetoucí angínovník
  Právě teď, kdy na nás kvůli nepříznivému počasí začnou útočit chřipky, je třeba mít na dosah co nejvíce přírodních léčivých zdrojů. Už jste vyzkoušeli léčivé účinky angínovníku?
 • 20. 11. 2018 Péče o koupelnové předložky Péče o koupelnové předložky
  Díky koupelnovým předložkám si po koupeli můžeme stoupnout na něco hřejivě teplého. Předložky zútulní interiér koupelny, ve vlhku však také dostávají pořádně zabrat.
 • 20. 11. 2018 Předvánoční úklid beze stresu II Předvánoční úklid beze stresu II
  V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili hned na několik kroků v předvánočním úklidu. Dnes si povíme, jak při úklidu pokračovat, abychom ho zvládli v pohodě a beze stresu.
 • 20. 11. 2018 Voňavé bylinkové polštářky Voňavé bylinkové polštářky
  Bylinkové polštářky zpříjemní váš spánek a ještě u vás doma navodí kouzelnou atmosféru plnou vůní ze zahrady i lesa. Na výrobě bylinkového polštářku přitom není nic náročného. Vyrobit si ho tak...
 • 20. 11. 2018 Pečení vánočního cukroví Pečení vánočního cukroví
  Dnes se vydáme na procházku do minulosti a zjistíme, proč a jaké vánoční cukroví se vlastně peklo. A protože se pomalu blíží advent, poradíme vám, na jakou dobu si naplánovat pečení jednotlivých...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací