Náš TIP
Správná péče o sukulenty

Sukulenty patří mezi nejméně náročné rostliny, které vám svou exotickou krásou pomohou rozsvítit domov. Jaké jsou jejich požadavky na péči a odkud se k nám vlastně tyto nenáročné krásky dostaly?

Domovem v Africe i Americe

Notná část u nás zdomácnělých sukulentů pochází z oblasti jižní Afriky. Patří mezi ně zejména zástupci čeledi kosmatcovitých, krasulovitých a pryšcovitých. Nalézají se tu nejen mezi milovníky sukulentů známé rody haworthia, gasteria či aloe. Řada dalších známých druhů sukulentů pochází pro změnu z amerických pouští. Tam zase patří agáve, echeverie a veletlustolistá pachphyta.

Vytvoření správných podmínek

Vzhledem k tomu, že jsou sukulenty ze svých přirozených domovů zvyklé na 12 hodin slunce denně po většinu roku, je zapotřebí jim dostatek světla zajistit i u vás doma. Ideálním místem tak pro ně je okenní parapet nebo dobře větraný skleník. Sukulenty navíc doslova zbožňují letnění.

Vodu naopak ke svému růstu ani moc nevyžadují.  Mnoho těchto rostlin se totiž už ve svém přirozeném prostředí přizpůsobilo suchu hromaděním vody ve svých tkáních. A tak je v létě třeba je zalévat jen poskrovnu a ve večerních hodinách. Od poloviny srpna můžete zálivku o něco navýšit.

V dušičkovém období sukulenty zalévat téměř přestaneme – nikoliv z důvodu, že je zima, ale protože je příliš málo světla. Největším nepřítelem sukulentů je přelití, a tak je zalévejte až ve chvíli, kdy samy doslova prosí o vodu. Poznáte to podle scvrknutých a svěšených listů.

Přesazování a hnojení sukulentů

Ačkoliv můžete sukulenty přesazovat po celý rok, v zimě k tomu nastává doba nejvhodnější.  Pro přesazení však vybírejte jen ty sukulenty, jejichž zemina je už plně prorostlá kořeny a zvolte jen o něco málo větší květináč.

Co se týče hnojení sukulentů, věřte, že ho není vůbec zapotřebí. Hmota těchto rostlin je totiž až z 98% tvořena vodou, a tak když už rostlina nějaké to množství organických látek za rok vyprodukuje, vystačí si s anorganickými látkami v původní zemině.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

13. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 2. 2019 Interiérové i životní styly ze severu Interiérové i životní styly ze severu
  Severský interiérový i životní styl hygge už u nás vcelku zdomácněl. Novinkou jsou však další severské styly, které se také pomalu dostávají ke slovu. Pomáhají nám se zklidnit a vychutnat si...
 • 18. 2. 2019 Chytré využití místa pod schody Chytré využití místa pod schody
  Pokud máte doma dosud nevyužité místo pod schody, máme pro vás hned několik typů, jak s ním naložit s důvtipem i praktičností. Jaký z našich nápadů si vyberete vy?
 • 18. 2. 2019 Biologicky čištěné bazény Biologicky čištěné bazény
  Biotopická jezírka a klasické bazény střídá nový trend biobazénů neboli biologicky čištěných bazénů. Ty jsou skvělou volbou pro všechny, kdo preferují bazény bez chemie a chtějí mít na zahradě...
 • 16. 2. 2019 Únorové práce na zahradě I Únorové práce na zahradě I
  Sníh taje a ve vzduchu už je pomalu cítit jaro. Je tedy načase vyjít si do zahrady a začít s důkladnou péčí o ni, aby se nám v nadcházející sezóně bohatě odvděčila. Co všechno je třeba...
 • 13. 2. 2019 Fenomén bydlení v tiny house Fenomén bydlení v tiny house
  Tiny house si čím dál tím více získává srdce mnohých dobrodruhů, kteří chtějí bydlet originálně, skromně a ekologicky. Kouzlo těchto staveb tkví nejen v jejich tak trochu kočovném...
 • 24. 1. 2019 Patinování nábytku Patinování nábytku
  Nábytek s duší starých časů je v interiérech čím dál tím oblíbenější. Fandí mu mimo jiné provensálský nebo vintage styl. Pokud nemáte doma dostatek starožitných kusů nábytku, můžete si...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací