Náš TIP
Tipy do malé zahrady

Každý nemá to štěstí, aby si mohl užívat velké plochy zahrady a nemusel tolik řešit šetření s jejím prostorem. Pro majitele opravdu malých zahrad jsou tu naše tipy, díky nimž se dozvíte, jaké rostliny do zahrady vysadit a jak ji opticky zvětšit.

Plánování zahrady

Při realizaci malé zahrady si můžete vypomoci s překreslením plánku, který máte v hlavě, přímo na papír. Jen tak budete mít na zahrádce všechno, co jste si přáli, a budete se o tom moci poradit i se členy rodiny. Každý tam přece jen bude chtít mít něco jiného. I do malé plochy zahrady pak můžete společně zakomponovat záplavu květin, ovoce i zeleniny, ale třeba i nějaký ten vodní prvek a tolik důležité posezení. Při zakládání zahrady však pamatujte na to, aby si všechny atributy držely jednotný styl, který by měl přirozeně ladit i se stylem vašeho domu.

Malá zahrada navržená s citem

V malé zahradě mnohem více vynikne každý sebemenší detail. Dávejte si proto pozor, jaké materiály, tvary a barvy do ní vybíráte. Ladně se v malých zahradách vyjímají geometrické tvary (kruh, čtverec, obdélník), které do nich navíc přinesou tolik potřebný řád. Co se týče materiálů, ideální jsou ty přírodní, které neodvádějí pozornost od osázení. Také hra s barvami dokáže malou zahradu učinit mnohem přitažlivější a přitom se postarat i o její prostorovou hloubku. Té lze dosáhnout metodou, kdy se v popředí i v pozadí zahrady opakují stejné barvy květin. Celkově by však v zahradách o malé ploše měly být zastoupeny maximálně tři odstíny barev.

Květiny, keře a stromy do malých zahrad

Při výběru rostlin do malých zahrad je třeba brát v úvahu nadmořskou výšku pozemku a jeho polohu vzhledem ke světovým stranám, hru světla a stínu, povětrnostní podmínky a kvalitu půdy. Rostliny, které se vedle sebe nesnesou, můžete rozesadit do květináčů a ozdobných nádob. V těch můžete pěstovat i zeleninu nebo bylinky. V malé zahradě se přitom nemusíte vzdávat ani stromů. Své místo zde mohou najít nízké dřeviny s kulovitou korunou, které do zahrady přinesou exotický nádech japonských zahrad. Dorůstají do výšky čtyř až šesti metrů a jakmile se v zahradě pozvolna snižují, navozují dojem, jakoby byly v dálce.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pinterest)

09. 06. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací