Náš TIP
Udržte vodu v zahradě

Poučeni zkušenostmi nejen z minulého léta bychom i to nadcházející měli být připraveni na případná dlouhotrvající sucha. Naštěstí je tu způsob, jak vodu v zahradě udržet a dopřát tak rostlinám skvělé podmínky pro růst i v jinak suchém období.

S úctou k vodě

Voda je čím dál tím vzácnější, proto je důležité, abyste se snažili udržet v půdě každou kapku. Ta začne pracovat pro rostliny a tím i pro vás. Každá sebemenší závlaha, která směřuje do půdy, se vám tak několikanásobně vrátí. Je ale známo, že zadržení vody neboli retence je v Čechách celkem složitá věc. Na 60% našeho území se totiž na povrchu i v nízkých hloubkách nacházejí krystalické horniny, které jsou překážkou pro pronikání vody a její retenci. Tyto horniny tak vodu rychle odvádějí pryč. K tomu je pak třeba si připočítat boj vody při současné devastaci životního prostředí. Ve výsledku tak dochází k tomu, že voda, která by se měla vsáknout do půdy, jen steče po jejím povrchu.

Retence vody v naší zahradě

Se zlepšením stavu vody v půdě můžeme začít i my sami na své zahradě. Můžeme se pokusit dešťovou vodu zadržet a nechat ji vsáknout do půdy, kde bude prospěšná pro rostliny i živočichy. Ideální volbou pro zadržení vody v zahradě bude i zbudování jezírka či nádržky. Ve většině případů přitom nebude třeba obíhat vodohospodářský či stavební úřad. Pokud by však jezírko mělo stálý přítok nebo odtok, už se návštěvě vodohospodářského úřadu nevyhnete. Ještě více úřadování se pak dostaví v případě budování většího jezírka nebo při přehrazení stálé vodoteče.

Další tipy na udržení vody v zahradě

K udržení vody v zahradě si můžete dopomoci i vybudováním jímky, tedy podzemní plastové nádrže. Do té je třeba svádět dešťovou vodu z okapů přes lapače listí a filtry. Podzemní nádrž má výhodu také v tom, že ji nemusíte mít neustále na očích. Navíc je dokázáno, že díky konstantní teplotě pod povrchem (kolem 16°C) se ve vodě tolik nemnoží řasové nánosy a bakterie. K zadržení vody v zahradě můžete využít i speciálních vsakovacích systémů a infiltračních tunelů zakopaných do země.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

19. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací