Náš TIP
Udržte vodu v zahradě

Poučeni zkušenostmi nejen z minulého léta bychom i to nadcházející měli být připraveni na případná dlouhotrvající sucha. Naštěstí je tu způsob, jak vodu v zahradě udržet a dopřát tak rostlinám skvělé podmínky pro růst i v jinak suchém období.

S úctou k vodě

Voda je čím dál tím vzácnější, proto je důležité, abyste se snažili udržet v půdě každou kapku. Ta začne pracovat pro rostliny a tím i pro vás. Každá sebemenší závlaha, která směřuje do půdy, se vám tak několikanásobně vrátí. Je ale známo, že zadržení vody neboli retence je v Čechách celkem složitá věc. Na 60% našeho území se totiž na povrchu i v nízkých hloubkách nacházejí krystalické horniny, které jsou překážkou pro pronikání vody a její retenci. Tyto horniny tak vodu rychle odvádějí pryč. K tomu je pak třeba si připočítat boj vody při současné devastaci životního prostředí. Ve výsledku tak dochází k tomu, že voda, která by se měla vsáknout do půdy, jen steče po jejím povrchu.

Retence vody v naší zahradě

Se zlepšením stavu vody v půdě můžeme začít i my sami na své zahradě. Můžeme se pokusit dešťovou vodu zadržet a nechat ji vsáknout do půdy, kde bude prospěšná pro rostliny i živočichy. Ideální volbou pro zadržení vody v zahradě bude i zbudování jezírka či nádržky. Ve většině případů přitom nebude třeba obíhat vodohospodářský či stavební úřad. Pokud by však jezírko mělo stálý přítok nebo odtok, už se návštěvě vodohospodářského úřadu nevyhnete. Ještě více úřadování se pak dostaví v případě budování většího jezírka nebo při přehrazení stálé vodoteče.

Další tipy na udržení vody v zahradě

K udržení vody v zahradě si můžete dopomoci i vybudováním jímky, tedy podzemní plastové nádrže. Do té je třeba svádět dešťovou vodu z okapů přes lapače listí a filtry. Podzemní nádrž má výhodu také v tom, že ji nemusíte mít neustále na očích. Navíc je dokázáno, že díky konstantní teplotě pod povrchem (kolem 16°C) se ve vodě tolik nemnoží řasové nánosy a bakterie. K zadržení vody v zahradě můžete využít i speciálních vsakovacích systémů a infiltračních tunelů zakopaných do země.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

19. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 6. 2019 Zahradní pítka pro ptáky a hmyz Zahradní pítka pro ptáky a hmyz
  I když sem tam trošku sprchne, Českou republiku přesto dál sužují horké a suché dny, ve kterých trpí fauna i flóra. V každé zahradě by proto mělo být hned několik pítek pro ptáky a hmyz,...
 • 20. 6. 2019 Půvabné detaily do stylové chalupy Půvabné detaily do stylové chalupy
  Až pomocí jednotlivých detailů získá vaše chalupa originální styl. Jakmile se v ní zabydlíte, nezapomeňte ji ozvláštnit prvky, které zajistí její útulnost a vzhled pravých venkovských...
 • 15. 6. 2019 Co (ne)chutná slimákům Co (ne)chutná slimákům
  Naši republiku schvacují vlny horkého a suchého počasí. Co z našich zahrad nepadlo díky suchu, to může přijít vhod hladovým slimákům. Jakmile trochu zaprší, vezmou naše zahrady útokem. Jak...
 • 14. 6. 2019 Pomoc pro zvířata v horkých dnech Pomoc pro zvířata v horkých dnech
  Podobně jako vloni máme i letos co do činění s extrémně horkým a suchým počasím. Zvířata ve volné přírodě, na zahradách i parcích tak potřebují pomoc člověka.
 • 24. 5. 2019 Stylová zahradní ohniště Stylová zahradní ohniště
  Opravdu teplé dny už o sobě brzy dají vědět a sezóna všech milovníků grilování se rozjede naplno. Jestliže si i vy chcete užít příjemné chvilky na zahradě u něčeho dobrého, jsou pro vás tou...
 • 22. 5. 2019 Pergola a popínavé rostliny Pergola a popínavé rostliny
  Díky popínavým rostlinám si dokonale zkrášlíte nejen pergolu, ale také celou zahradu. Tahle nerozlučná dvojka vám v okolí domu vytvoří kouzelný koutek s nádechem romantiky.


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací