Náš TIP
Únorové práce na zahradě I

Sníh taje a ve vzduchu už je pomalu cítit jaro. Je tedy načase vyjít si do zahrady a začít s důkladnou péčí o ni, aby se nám v nadcházející sezóně bohatě odvděčila. Co všechno je třeba v únorové zahradě udělat?

Příprava záhonů

Zatímco si květiny a zeleninu předpěstováváme ve skleníku nebo na okenním parapetu, můžeme se vrhnout i do přípravy záhonů na zahradě. Ty je totiž třeba pomalu připravit na jarní sadbu. Pokud jste tedy záhony důkladně nezryli už na podzim, učiňte tak nyní, dokud ještě stihnou vymrznout semena plevele. Zbavte zeminu zbytků rostlin a dopřejte jí i kvalitní hnojivo. Nejlépe poslouží dobře uleželý kompost nebo organický hnůj. Tak budete mít záhony dostatečně připravené na první výsevy.

Regenerace trávníku

Osvěžení si po zimě vyžádá i trávník, k péči o něj však přistupujeme pouze v případě, že už nemrzne. V mrazivých dnech se totiž nedoporučuje po trávníku šlapat, protože by se tráva mohla polámat. Jakmile je však počasí příznivé, obohaťte trávník o tolik potřebné živiny a poprašte ho dobře prosetým kompostem.

V tu dobu nastává také ideální chvíle pro zakládání nového trávníku. Vymezte si plochu, na které chcete trávník mít, důkladně ji zryjte, zbavte kamenů a plevele. Zeminu doplňte o rašelinu a udržujte prostor pro budoucí trávník dobře prohnojený a propustný.

Péče o stromy a keře

V únoru svou péči potřebují také stromy. V průběhu zimy se totiž v kůře stromů a jejich větví drží bezpočet larev zahradních škůdců. Ještě před rozvitím prvních listových a květních pupenů je tedy zapotřebí opláchnout kůru speciálním postřikem. Tím práce kolem stromů ještě nekončí. Okrasné dřeviny, jabloně a hrušně totiž potřebují proklestit a zbavit uschlých letorostů.

Také řada keřů potřebuje právě nyní prořezat. Proveďte tedy řez hlohu, ptačího zobu a dalších listnatých keřů. Bez zásahu by měly zůstat ty keře, které kvetou brzy z jara – například šeříky a vistárie. Veškeré tyto zahradní práce je třeba dělat výhradně v bezmrazém a bezvětrném počasí.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

16. 02. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 19. 5. 2019 Zelené záhony na stěnu Zelené záhony na stěnu
  Zelené záhony neboli vertikální zahrady na stěnách interiéru si čím dál tím víc získávají na oblibě. Out naopak začínají být interiéry s pokojovými květinami rozesetými bez ladu a skladu.
 • 18. 5. 2019 Mangold – znovuobjevená listová zelenina Mangold – znovuobjevená listová zelenina
  Zdraví prospěšný a velice chutný mangold se začíná vracet do zahrad. Před třemi sty lety byl ve střední Evropě nejoblíbenější zeleninou, než jej postupně vytlačil špenát. Pojďme se společně...
 • 16. 5. 2019 Rostliny do samozavlažovacích truhlíků Rostliny do samozavlažovacích truhlíků
  Opravdu teplé počasí dá o sobě už brzy vědět a s ním také čas dovolených. Jestliže máte okna ozdobená záplavou květin a bojíte se, že vaši dovolenou nepřežijí, dejte šanci samozavlažovacím...
 • 16. 5. 2019 Pěstujeme pivoňky Pěstujeme pivoňky
  Kdo by nemiloval půvabně těžké a sladce vonící květy pivoněk? Odjakživa měly své místo v zahradách našich babiček a mnohdy jej střeží až dodnes. Jak o pivoňky pečovat, aby nás svou něžnou...
 • 22. 4. 2019 Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí
  Velikonoční pondělí letos připadá na 22. dubna. Jaké tradice se s ním pojí a kam až sahá jejich původ?
 • 21. 4. 2019 Řešíme sucho v zahradě Řešíme sucho v zahradě
  Nezvyklé sucho sužuje české zahrady už několik let. Jak se z nich poučit a dopřát zahradě vláhu navzdory počasí?


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací