Náš TIP
Vlastní sazenice z lednových výsevů I

Možná se vám zdá, že na předpěstování domácích sazenic je v lednu ještě příliš brzy. Pokud však máte na zahradě skleník nebo pařeniště, jsou lednové výsevy na místě. Vysévat však můžete i rostliny, které si s růstem od semínka dávají na čas, a jež pak zasadíte přímo do volné půdy.

Lednové výsevy

Své vlastní předpěstované sazeničky zjara velmi oceníte. Jarní výběr odrůd na trzích a v zahradnictvích totiž bývá poněkud omezený. Při pěstování ze semínek však můžete vybírat ze stovek odrůd, z nichž velkou část v sousedských zahradách třeba vůbec nenajdete. Většina předpěstovaných rostlin bude směřovat do skleníku či pařeniště. Už nyní si ale můžete začít do kelímků vysévat například papriky, petúnie či peruánské mochyně. Jejich předpěstované sazenice pak je možné vysadit klidně i ven do zahrady. Tyto druhy potřebují k růstu delší čas, a tak je pro jejich domácí výsev ta správná doba. Parádu vám pak v záhonech udělají daleko dříve.

Podmínky pro předpěstování sazenic

Do předpěstování sazenic v domácích podmínkách se pouštíme jen tehdy, pokud víme, že dokážeme budoucím rostlinkám zajistit dostatek světla. Když budou mít světla málo, budou příliš jemné a vytáhlé, jak se budou táhnout za sluncem. V prvních dnech, kdy dochází ke klíčení, semínka světlo nepotřebují. Jakmile se ale začnou vytahovat, je třeba, abyste květináčky s nimi postavili na jižně nebo východně orientované okno. To by mělo být holé, bez záclony. Řada zahrádkářů, kteří si domácí sazeničky vyrábějí ve velkém množství, používají pro ty správné světelné podmínky zářivku s denním spektrem.

Důležitý je také výběr té správné zeminy pro předpěstování sazenic. Substrát by měl být jemný, lehký a tak akorát výživný. Větší semínka do něj vložíme a lehce zasypeme. Příliš malá semínka jen jemně zatlačíme do půdy a necháme tak. V obou případech se vyplatí jen decentní zalévání pomocí rozprašovače, protože jinak by se nám semínka mohla vyplavit, případně by je ohrozila plíseň.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

13. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 2. 2019 Poslové jara v květináčích Poslové jara v květináčích
  Už v měsíci únoru se mnohá květinářství plní prvními posly jara. Domů si tak v květináčích můžete přinést především petrklíče, hyacinty, narcisy či tulipány. Jak o tyto rostliny...
 • 20. 2. 2019 Interiérové i životní styly ze severu Interiérové i životní styly ze severu
  Severský interiérový i životní styl hygge už u nás vcelku zdomácněl. Novinkou jsou však další severské styly, které se také pomalu dostávají ke slovu. Pomáhají nám se zklidnit a vychutnat si...
 • 18. 2. 2019 Chytré využití místa pod schody Chytré využití místa pod schody
  Pokud máte doma dosud nevyužité místo pod schody, máme pro vás hned několik typů, jak s ním naložit s důvtipem i praktičností. Jaký z našich nápadů si vyberete vy?
 • 16. 2. 2019 Únorové práce na zahradě I Únorové práce na zahradě I
  Sníh taje a ve vzduchu už je pomalu cítit jaro. Je tedy načase vyjít si do zahrady a začít s důkladnou péčí o ni, aby se nám v nadcházející sezóně bohatě odvděčila. Co všechno je třeba...
 • 11. 2. 2019 Půvabné dekorace na sv. Valentýna Půvabné dekorace na sv. Valentýna
  Svátek zamilovaných se nezadržitelně blíží, a tak je načase zamyslet se nad tím, jaké kouzlo mu dodáme právě letos. Jednoduché, ale přesto krásné dekorace si přitom můžete vyrobit i sami doma.
 • 24. 1. 2019 Patinování nábytku Patinování nábytku
  Nábytek s duší starých časů je v interiérech čím dál tím oblíbenější. Fandí mu mimo jiné provensálský nebo vintage styl. Pokud nemáte doma dostatek starožitných kusů nábytku, můžete si...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací