Náš TIP
Vlastní sazenice z lednových výsevů I

Možná se vám zdá, že na předpěstování domácích sazenic je v lednu ještě příliš brzy. Pokud však máte na zahradě skleník nebo pařeniště, jsou lednové výsevy na místě. Vysévat však můžete i rostliny, které si s růstem od semínka dávají na čas, a jež pak zasadíte přímo do volné půdy.

Lednové výsevy

Své vlastní předpěstované sazeničky zjara velmi oceníte. Jarní výběr odrůd na trzích a v zahradnictvích totiž bývá poněkud omezený. Při pěstování ze semínek však můžete vybírat ze stovek odrůd, z nichž velkou část v sousedských zahradách třeba vůbec nenajdete. Většina předpěstovaných rostlin bude směřovat do skleníku či pařeniště. Už nyní si ale můžete začít do kelímků vysévat například papriky, petúnie či peruánské mochyně. Jejich předpěstované sazenice pak je možné vysadit klidně i ven do zahrady. Tyto druhy potřebují k růstu delší čas, a tak je pro jejich domácí výsev ta správná doba. Parádu vám pak v záhonech udělají daleko dříve.

Podmínky pro předpěstování sazenic

Do předpěstování sazenic v domácích podmínkách se pouštíme jen tehdy, pokud víme, že dokážeme budoucím rostlinkám zajistit dostatek světla. Když budou mít světla málo, budou příliš jemné a vytáhlé, jak se budou táhnout za sluncem. V prvních dnech, kdy dochází ke klíčení, semínka světlo nepotřebují. Jakmile se ale začnou vytahovat, je třeba, abyste květináčky s nimi postavili na jižně nebo východně orientované okno. To by mělo být holé, bez záclony. Řada zahrádkářů, kteří si domácí sazeničky vyrábějí ve velkém množství, používají pro ty správné světelné podmínky zářivku s denním spektrem.

Důležitý je také výběr té správné zeminy pro předpěstování sazenic. Substrát by měl být jemný, lehký a tak akorát výživný. Větší semínka do něj vložíme a lehce zasypeme. Příliš malá semínka jen jemně zatlačíme do půdy a necháme tak. V obou případech se vyplatí jen decentní zalévání pomocí rozprašovače, protože jinak by se nám semínka mohla vyplavit, případně by je ohrozila plíseň.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

13. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 24. 4. 2019 Zařizování verandy Zařizování verandy
  Veranda rozšiřuje obývací prostor většinou u chat a chalup. Jak si ji zařídit, aby sloužila k příjemnému odpočinku?
 • 19. 4. 2019 Velikonoční tradice II – Bílá sobota Velikonoční tradice II – Bílá sobota
  Po tradicích, které se pojí s Velkým pátkem, se dnes podíváme na ty, jež doprovází Bílou sobotu. Ta letos připadá na 20. dubna.
 • 19. 4. 2019 Předpěstování rostlin ve skořápkách a kartonech Předpěstování rostlin ve skořápkách a kartonech
  Rostliny předpěstované ve vaječných skořápkách nebo papírových kartonech to mají tak nějak jednodušší. Těm, které milují vápník, se ve skořápkách velmi daří. Vysévání do vaječných skořápek i...
 • 18. 4. 2019 Recept na velikonoční nádivku Recept na velikonoční nádivku
  Velikonoce si nedokážeme představit nejen bez typické výzdoby, ale i bez tradičních pokrmů. K těm zaručeně patří velikonoční nádivka. Jak ji připravit?
 • 16. 4. 2019 Barvíme velikonoční vajíčka Barvíme velikonoční vajíčka
  Velikonoce už pomalu klepou na dveře, za kterými je vítá vzrostlé osení a hospodyňky sršící nápady na velikonoční výzdobu. Jak letos nazdobíte velikonoční vajíčka? Inspirujte se!
 • 6. 4. 2019 Trendy výrazných kuchyní Trendy výrazných kuchyní
  Ty tam jsou časy čistě bílých kuchyní. Nejen díky tolik oblíbenému propojení kuchyní a jídelen s obývacím pokojem se i do kuchyně dostávají výrazné barvy. Aktuálním trendům tak vévodí...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací