Náš TIP
Vlastní sazenice z lednových výsevů II

Už v lednu si můžeme začít předpěstovávat první domácí sazeničky. Některé rostlinky si ze semínek předpěstováváme za oknem, semínka dalších můžeme rovnou vysévat do vytápěného skleníku.

Ředkvička a mrkev

Semínka ředkviček vyséváme právě nyní do vytápěného skleníku. Obyčejně lze ředkvičku vysévat i do pařeniště nebo do nevytápěného skleníku, pokud je ovšem příznivé počasí. Ředkvička nejrychleji klíčí při teplotě 20°C, do dvou týdnů však vyklíčí i při 10°C.

Také mrkev vyséváme v případě chladného počasí výhradně do vytápěného skleníku. Při teplotě 10°C vyklíčí do tří týdnů, při 15°C do dvou týdnů, při 20°C do týdne. Je však třeba pamatovat na to, že předpěstování a přesazování je v případě této kořenové zeleniny nevhodné. Lepší tak je vysévat přímo naklíčená semena.

Papriky a celer

Pro předpěstování za okny jsou vhodné především skleníkové odrůdy papriky. Pokud však máme ideálně ve skleníku dostatek místa pro dorůstající sazenice, můžeme si předpěstovat i polní odrůdy papriky. Semínka papriky nejlépe klíčí při teplotě nad 25°C.

Hodně dopředu je také třeba si předpěstovat sazeničky bulvového celeru. Do měsíce semínka klíčí při teplotě 15°C, do týdne při 20°C. Po vyklíčení si rostlinky vystačí i s nižší teplotou.

Květák, brokolice, salát a kedlubna

V lednu vyséváme rovněž semínka raného květáku, jehož sazeničky pak vysadíme do pařeniště. Ideální teplota pro vyklíčení je mezi 20-25°C, potom by měla klesnout na 12-15°C.

Předpěstováváme si rovněž sazeničky brokolice, které pak opět vysadíme do pařeniště nebo do skleníku. Semínka brokolice potřebují ke vzklíčení teplotu nad 20°C, potom už jim stačí 10-12°C.

Semínka raných odrůd salátu klíčí do několika dnů při teplotě 25°C. Tu je pak třeba snížit na 10-15°C. Semínka salátů však vyklíčí i při teplotě 5°C, jen jim to bude trvat o hodně déle.

Při teplotě 18-20°C dobře klíčí semínka kedlubny. Po vzklíčení můžeme teplotu snížit o 5°C. Také sazeničky brokolice poté vysazujeme do pařeniště nebo do skleníku.

Petúnie a mochyně

Díky vlastní sadbě petúnií si můžeme vypěstovat sazeničky vybrané z pestré nabídky barev a vzorů květů. Semínka petúnií ke vzklíčení potřebují teplotu 22°C, po dvou týdnech ji můžeme snížit na 16-18°C.

V lednu si můžeme předpěstovat i sazeničky mochyně peruánské, která je známá svými výtečnými jedlými plody. Mochyně se pěstují podobně jako papriky. Semínka ke vzklíčení potřebují teplotu ideálně okolo 25°C.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pexeleu, Pinterest, Shutterstock, Gardenerspath)

17. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 19. 4. 2019 Velikonoční tradice I – Velký pátek Velikonoční tradice I – Velký pátek
  To, jakým způsobem slavíme Velikonoce, vychází jak z pohanských, tak křesťanských tradic. Ty však dodnes nejsou v širokém povědomí tak dobře známy jako tradice vánoční. Dnes už tu máme...
 • 16. 4. 2019 Barvíme velikonoční vajíčka Barvíme velikonoční vajíčka
  Velikonoce už pomalu klepou na dveře, za kterými je vítá vzrostlé osení a hospodyňky sršící nápady na velikonoční výzdobu. Jak letos nazdobíte velikonoční vajíčka? Inspirujte se!
 • 15. 4. 2019 Léčivé účinky oliv Léčivé účinky oliv
  Nejenže olivy báječně chutnají, ale také léčí. Pojďme se společně podívat na to, proč jsou pro naše zdraví tolik potřebné.
 • 15. 4. 2019 Aby muškáty bohatě a dlouho kvetly Aby muškáty bohatě a dlouho kvetly
  Kdo by nechtěl mít balkón obsypaný bohatě kvetoucími muškáty? Se správnou péčí se takových kouzelných zátiší dočkáte i vy. Ač se to může zdát jako pravý opak, není tajemství bohatě kvetoucích...
 • 7. 4. 2019 Pravý čas pro výsev velikonočního osení Pravý čas pro výsev velikonočního osení
  Co by to bylo za Velikonoce bez čerstvě zeleného osení? Symbolizuje probouzející přírodu a přinese nám tak domů svěží dotek jara. Krásně v něm vypadají jak barvená vajíčka, tak zápichy a...
 • 4. 4. 2019 Pěstování citrusů v bytě II Pěstování citrusů v bytě II
  V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na to, jaké druhy citrusů jsou vhodné pro pěstování v bytě. V dnešním díle se blíže seznámíme s pěstebními podmínkami těchto...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací