Náš TIP
Vlastní sazenice z lednových výsevů II

Už v lednu si můžeme začít předpěstovávat první domácí sazeničky. Některé rostlinky si ze semínek předpěstováváme za oknem, semínka dalších můžeme rovnou vysévat do vytápěného skleníku.

Ředkvička a mrkev

Semínka ředkviček vyséváme právě nyní do vytápěného skleníku. Obyčejně lze ředkvičku vysévat i do pařeniště nebo do nevytápěného skleníku, pokud je ovšem příznivé počasí. Ředkvička nejrychleji klíčí při teplotě 20°C, do dvou týdnů však vyklíčí i při 10°C.

Také mrkev vyséváme v případě chladného počasí výhradně do vytápěného skleníku. Při teplotě 10°C vyklíčí do tří týdnů, při 15°C do dvou týdnů, při 20°C do týdne. Je však třeba pamatovat na to, že předpěstování a přesazování je v případě této kořenové zeleniny nevhodné. Lepší tak je vysévat přímo naklíčená semena.

Papriky a celer

Pro předpěstování za okny jsou vhodné především skleníkové odrůdy papriky. Pokud však máme ideálně ve skleníku dostatek místa pro dorůstající sazenice, můžeme si předpěstovat i polní odrůdy papriky. Semínka papriky nejlépe klíčí při teplotě nad 25°C.

Hodně dopředu je také třeba si předpěstovat sazeničky bulvového celeru. Do měsíce semínka klíčí při teplotě 15°C, do týdne při 20°C. Po vyklíčení si rostlinky vystačí i s nižší teplotou.

Květák, brokolice, salát a kedlubna

V lednu vyséváme rovněž semínka raného květáku, jehož sazeničky pak vysadíme do pařeniště. Ideální teplota pro vyklíčení je mezi 20-25°C, potom by měla klesnout na 12-15°C.

Předpěstováváme si rovněž sazeničky brokolice, které pak opět vysadíme do pařeniště nebo do skleníku. Semínka brokolice potřebují ke vzklíčení teplotu nad 20°C, potom už jim stačí 10-12°C.

Semínka raných odrůd salátu klíčí do několika dnů při teplotě 25°C. Tu je pak třeba snížit na 10-15°C. Semínka salátů však vyklíčí i při teplotě 5°C, jen jim to bude trvat o hodně déle.

Při teplotě 18-20°C dobře klíčí semínka kedlubny. Po vzklíčení můžeme teplotu snížit o 5°C. Také sazeničky brokolice poté vysazujeme do pařeniště nebo do skleníku.

Petúnie a mochyně

Díky vlastní sadbě petúnií si můžeme vypěstovat sazeničky vybrané z pestré nabídky barev a vzorů květů. Semínka petúnií ke vzklíčení potřebují teplotu 22°C, po dvou týdnech ji můžeme snížit na 16-18°C.

V lednu si můžeme předpěstovat i sazeničky mochyně peruánské, která je známá svými výtečnými jedlými plody. Mochyně se pěstují podobně jako papriky. Semínka ke vzklíčení potřebují teplotu ideálně okolo 25°C.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pexeleu, Pinterest, Shutterstock, Gardenerspath)

17. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 2. 2019 Poslové jara v květináčích Poslové jara v květináčích
  Už v měsíci únoru se mnohá květinářství plní prvními posly jara. Domů si tak v květináčích můžete přinést především petrklíče, hyacinty, narcisy či tulipány. Jak o tyto rostliny...
 • 20. 2. 2019 Interiérové i životní styly ze severu Interiérové i životní styly ze severu
  Severský interiérový i životní styl hygge už u nás vcelku zdomácněl. Novinkou jsou však další severské styly, které se také pomalu dostávají ke slovu. Pomáhají nám se zklidnit a vychutnat si...
 • 18. 2. 2019 Chytré využití místa pod schody Chytré využití místa pod schody
  Pokud máte doma dosud nevyužité místo pod schody, máme pro vás hned několik typů, jak s ním naložit s důvtipem i praktičností. Jaký z našich nápadů si vyberete vy?
 • 16. 2. 2019 Únorové práce na zahradě I Únorové práce na zahradě I
  Sníh taje a ve vzduchu už je pomalu cítit jaro. Je tedy načase vyjít si do zahrady a začít s důkladnou péčí o ni, aby se nám v nadcházející sezóně bohatě odvděčila. Co všechno je třeba...
 • 13. 2. 2019 Fenomén bydlení v tiny house Fenomén bydlení v tiny house
  Tiny house si čím dál tím více získává srdce mnohých dobrodruhů, kteří chtějí bydlet originálně, skromně a ekologicky. Kouzlo těchto staveb tkví nejen v jejich tak trochu kočovném...
 • 11. 2. 2019 Půvabné dekorace na sv. Valentýna Půvabné dekorace na sv. Valentýna
  Svátek zamilovaných se nezadržitelně blíží, a tak je načase zamyslet se nad tím, jaké kouzlo mu dodáme právě letos. Jednoduché, ale přesto krásné dekorace si přitom můžete vyrobit i sami doma.


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací