Náš TIP
Voňavý rozmarýn od Středozemního moře

Některé bylinky vás svou vůní naladí na bezstarostné chvíle strávené v převážně teplých, pro nás až snových krajinách... Vypěstujte si i vy rozmarýn a rázem se ocitnete na dovolené u Středozemního moře...

Trsy nebo živý plot

Sazeničky rozmarýnu si kupte uprostřed jara v zahradnictví a vyberte místo v zahradě, kam jej zasadíte. To důkladně zryjte a případně i doplňte trochou písku, pakliže je půda v záhoně příliš těžká (půda musí dobře odvádět vodu). Rozmarýnu se bude nejlépe dařit na chráněném stanovišti s dostatkem slunečních paprsků.

Vzhledem k tomu, že se jedná o keříkovou bylinu, bude vám na jednom místě dělat radost po mnoho let. Klidně si tak z rozmarýnu můžete vytvořit rovnou celý živý plot. V tom případě rostlinky sázejte vždy 60 cm od sebe. Výhodou rozmarýnu také je, že se skvěle plazí po zídkách, a tak pomůže vytvořit půvabná romantická zákoutí. Jinak dorůstá až do výšky 1 m, ale můžete jej prořezávat a udržovat menší.

Rozmarýn tedy zdaleka není jen užitečnou bylinou, parádu vám udělá i v zahradě nebo v porůznu rozmístěných květináčích. Rostlina je to vskutku překrásná a velmi elegantní, navíc příjemně voní, čímž do zahrad láká opylující hmyz.

Tato bylina je navíc stálezená, takže vám bude krášlit zahradu po celý rok. Pro vytvoření živého plotu z rozmarýnu se hodí zejména odrůda Miss Jessopp´s Upright, která roste do výšky 2 m.

Množení rozmarýnu řízkováním

Jakmile její květy v růžové, bílé, fialové nebo modré barvě opadají, můžete přistoupit k řezu do původního tvaru. Pokud si chcete namnožit nové rostlinky, odřezávejte od začátku do konce léta malé výhonky na řízky. Ty by měly být dlouhé alespoň 10 cm. Zbavte je spodních lístků a zastřihněte konečky.

Řízky pak jeden po druhém zapíchněte do malých květináčů s písčitým kompostem. Pak je zalijte, květináč přikryjte průhledným igelitovým pytlíkem a uložte do chladu bez přímého slunce. Dál už můžete jen sledovat, jak vám mladé rostlinky prospívají.

Mrazuvzdorná kráska od Středozemního moře

Ačkoliv tato bylinka pochází z teplých krajů u Středozemního moře, je překvapivě mrazuvzdorná. Navíc ji ani nenapadají žádné choroby. Permanentně zdravé lístky tak můžete sklízet dle potřeby, přičemž jejím hlavním vegetativním obdobím je jaro a léto. Tehdy můžete otrhávat lístky rozmarýnu opravdu ve velkém.

Pokud jde o nejkrásnější odrůdy rozmarýnu, zkuste třeba ty plazivé. Při zemi vám vytvoří půvabné koberce. S příchodem letních dnů vám pak takový plazivý rozmarýn prokvete něžně modrými kvítky.

 

Pěstujete rozmarýn na své zahrádce? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!

31. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací