Náš TIP
Výhody mulčovací kůry v záhonech

Mulčovací kůra je v záhonech čím dál oblíbenější. Okrasná zahrada díky ní získá jednotný styl a ještě využije celé řady jejích výhod. Proč vlastně nedají mnozí zahrádkáři na mulčovací kůru dopustit?

Prospěšná mulčovací kůra

Mulčovací kůra je skvělá především v tom, že zhusta pokrývá záhony, díky čemuž vypadá hned celá zahrada upraveně a čistě. Právě díky mulčovací kůře můžeme záhony udržovat bez plevele, navíc nám kůra nejen na podzim pomáhá v záhonech udržovat vláhu. Zalévání tak má v tomto případě mnohem lepší efekt. Mulčovací kůra se používá především kolem okrasných dřevin, trvalek a popínavých rostlin. Ty pak potřebují díky kůře mnohem menší zálivku, takže ušetříte peníze i čas.

Každá květina či keř se také v záhoně s mulčovací kůrou mnohem lépe vyjímá. Můžete tak mít v zahradě méně osázených ploch, ale přesto bez okolního plevele. Záhonů bez plevele však dosáhnete především tím, že pod silnou vrstvu mulčovací kůry ještě natáhnete textilní fólii. Tu je třeba vyměnit dříve, než začne trouchnivět a prorůstat plevelem.

Mulčovací kůra má také další výhody. Ta z borovice či ze smrku tak například napomáhá k mírnému okyselení půdy, z čehož mají radost kyselomilné rostliny jako rododendrony, azalky či vřesy. Mírné okyselení pak dělá dobře také okrasným jehličnanům nebo listnatým keřům.

Mulčování záhonů

Pokud se rozhodnete pro mulčování záhonů, je třeba všechny plochy, kam budete mulčovací kůru sypat, důkladně vyplít. Zajistíte si tak na dlouhou dobu upravené záhony bez plevele, který nebude brzy po vysypání kůrou prorůstat. Ještě lepší je právě po vypletí záhonu položit nejprve textilní fólii a až na ní pak vysypat mulčovací kůru. Vrstva kůry by měla být vysoká asi okolo 15 cm, přičemž je třeba do budoucna počítat s tím, že vrstva bude sléhat, takže bude zapotřebí ji pravidelně doplňovat.

Hnojení záhonů s mulčem

V případě záhonů s mulčem vám sice odpadne náročné pletí, ale je třeba zaměřit se i na jednu z nevýhod mulčovací kůry. Ta si totiž při svém rozkladu bere z půdy dusík, který pak chybí vysazeným rostlinám, proto je třeba mulčované záhony hnojit o to intenzivněji.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

22. 03. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací