Náš TIP
Záchrana v zimě probuzeného motýla

Možná že už se vám stalo, že jste doma nebo na chalupě třeba při úklidu probudili uvnitř uvíznutého motýla. Po přemýšlení nad tím, kde se u vás uprostřed zimy vzal, začnete pro změnu dumat, jak ho zachránit. Není to jednoduché, ale přece jen se dá něco pro tu něžnou krásu udělat.

Babočky a žluťásci

Pokud už jste motýla probudili puštěním topení nebo při úklidu, nic není ztraceno. Ve stavu hibernace, v kterém přečkává zimní období, může pokračovat na nerušeném a chladném místě. Ve sklepě, na půdě nebo v garáži nejspíš narazíte na některý druh babočky, nočních motýlů nebo na žluťáska řešetlákového.

Přesun motýla na správné místo

Jestliže jste tedy nějakého z těchto motýlů probudili ze stavu strnulosti, opatrně ho chyťte a vložte do papírové krabice. Tu pak postavte do nevytápěné místnosti, přičemž nejlépe poslouží půda nebo sklep. Jakmile se asi po půlhodině motýl zklidní, můžete ho už v klidu přenést na trvalé místo, kde bez problémů přečká zimní období. Na takovém místě by se nemělo ani příležitostně topit a také by mělo být z dosahu koček a jiných rušivých elementů.

Ať bude nový motýlí domov na půdě nebo ve sklepě, je třeba nechat v něm ke konci zimy pootevřené okénko, aby se motýl mohl hned po probuzení rozletět do světa.

Slunce a motýli

Motýl by měl rozhodně strávit zimní spánek na místě, kam neprší a kde nefouká. Dobře k tomu poslouží třeba i zádveří, kolem kterých je v zimě absolutní klid. Buď se pak zjara motýl probudí a sám se dostane na sluníčko, nebo mu s tím můžete trochu pomoct. Motýli jsou totiž na rozdíl od ptáků odkázáni na vnější zdroje tepla, která jim umožňují aktivitu. Proto se taky motýli často vyhřívají na slunci a případně si ještě pomáhají vibracemi a máváním křídel. Není se potom čemu divit, když se motýl uvězněný u vás doma probudí právě ve chvíli, kdy zatopíte.

Než tedy na jaře přiletí motýli z teplých krajin, jsou právě tito přezimovaní motýli těmi prvními, které můžete spatřit v zahradě. Ať už je to třeba babočka osiková nebo žluťásek řešetlákový.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

21. 11. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací