Možná že už se vám stalo, že jste doma nebo na chalupě třeba při úklidu probudili uvnitř uvíznutého motýla. Po přemýšlení nad tím, kde se u vás uprostřed zimy vzal, začnete pro změnu dumat, jak ho zachránit. Není to jednoduché, ale přece jen se dá něco pro tu něžnou krásu udělat.
Pokud už jste motýla probudili puštěním topení nebo při úklidu, nic není ztraceno. Ve stavu hibernace, v kterém přečkává zimní období, může pokračovat na nerušeném a chladném místě. Ve sklepě, na půdě nebo v garáži nejspíš narazíte na některý druh babočky, nočních motýlů nebo na žluťáska řešetlákového.
Jestliže jste tedy nějakého z těchto motýlů probudili ze stavu strnulosti, opatrně ho chyťte a vložte do papírové krabice. Tu pak postavte do nevytápěné místnosti, přičemž nejlépe poslouží půda nebo sklep. Jakmile se asi po půlhodině motýl zklidní, můžete ho už v klidu přenést na trvalé místo, kde bez problémů přečká zimní období. Na takovém místě by se nemělo ani příležitostně topit a také by mělo být z dosahu koček a jiných rušivých elementů.
Ať bude nový motýlí domov na půdě nebo ve sklepě, je třeba nechat v něm ke konci zimy pootevřené okénko, aby se motýl mohl hned po probuzení rozletět do světa.
Motýl by měl rozhodně strávit zimní spánek na místě, kam neprší a kde nefouká. Dobře k tomu poslouží třeba i zádveří, kolem kterých je v zimě absolutní klid. Buď se pak zjara motýl probudí a sám se dostane na sluníčko, nebo mu s tím můžete trochu pomoct. Motýli jsou totiž na rozdíl od ptáků odkázáni na vnější zdroje tepla, která jim umožňují aktivitu. Proto se taky motýli často vyhřívají na slunci a případně si ještě pomáhají vibracemi a máváním křídel. Není se potom čemu divit, když se motýl uvězněný u vás doma probudí právě ve chvíli, kdy zatopíte.
Než tedy na jaře přiletí motýli z teplých krajin, jsou právě tito přezimovaní motýli těmi prvními, které můžete spatřit v zahradě. Ať už je to třeba babočka osiková nebo žluťásek řešetlákový.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře