Náš TIP
Zahrada spí, zahradník ne. Co můžete dělat na zahradě v zimě?

Chodíte v zimě na zahradu jen vynášet bioodpad na kompost, nebo vás od pravidelných kontrol odradí až sněhová peřina a teploty hluboko pod bodem mrazu?

Ať už patříte do kterékoliv skupiny, měli byste vědět, že správná péče o zahradu v zimě vám usnadní start jarní sezóny. Na které aktivity byste rozhodně neměli zapomenout? A co naopak může zahradě uškodit? Přečtěte si naše tipy a vyberte si to, co je pro vás aktuální.

Nechte zahradě sněhovou peřinu

Ladovská zima je to nejlepší, co si můžete pro vaši zahradu přát. Sněhová pokrývka totiž ochrání obnažené záhony před mrazem a když začne tát, máte o závlahu postaráno.

Jediné, co byste měli řešit, je množství sněhu na stromech. Zejména mladé nebo hodně rozložité stromky může velká a těžká vrstva sněhu poškodit, polámat jim větve. Pokud to ještě stihnete, opatrně stromkům svažte větve a vytvořte z nich kompaktnější útvar. Ty úplně čerstvě zasazené můžete obalit lehkou bílou netkanou textilií, která zároveň poslouží i jako ochrana proti mrazu.

Ve dnech, kdy sníh padá, průběžně stromy kontrolujte a pokud by sněhu na nich bylo až příliš, klidně ho setřepejte. Hromada, která se vytvoří pod stromem, bude navíc dobře izolovat kořeny.

Pokud to vypadá spíš na holomrazy, bude vaším hlavním úkolem ochránit stromy před popraskáním a následným uschnutím. Mrazivé počasí často doprovází slunce, které ohřeje kmeny stromů, může v nich začít proudit míza a ta následně v noci zmrzne a poškodí tak pletivo. Jako prevence slouží natření kmenů vápnem, nebo obalení netkanou textilií.

Naplánujte si prořezání stromů

Od konce ledna už můžete svou pozornost zaměřit na přípravu na další sezónu. Začněte s prořezáním stromů.

Jako první by měly přijít na řadu jádroviny (hrušně, jabloně), peckoviny (švestky, třešně) nechte na pozdější dobu. Odstraňte všechny větve, které vypadají nezdravě nebo se kříží s jinými. Zmladit můžete i keře rybízu a angreštu, klidně i více, na jaře rychle obrazí. Podobně se postarejte i o šeřík nebo mahónii.

Pokud máte doma štěpkovač nebo drtič, zpracujte si větve na štěpku a tou pak prokládejte kompost.

Myslete i na ptactvo

Správný zahradník ví, že ptáci jsou jeho pomocníci, protože zbavují zahradu nechtěného hmyzu. Uprostřed mrazivých dní, kdy už nejsou k dispozici plody na keřích, nebo když je všechno pod sněhem, jim určitě uděláte radost ptačí budkou s dostatkem krmení. Hodí se nejen zrní a semínka, ale i lojové koule. Pozorovat přilétající ptáky je často lepší, než televize.

Poslední věc, kterou byste měli během zimy stihnout, je naplánovat si činnosti na další sezónu. Ať už to bude nové rozmístění záhonů, vybudování cestiček nebo jen výsadba okrasných květin, s nákupy můžete začít už teď. Vhodný materiál pro ochranu záhonů nebo obnovu plotů najdete na e-shopu firmy Agrotex. Objednejte si už teď, ať máte jarní start co nejhladší!

12. 02. 2021 | Agrotex

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací