Náš TIP
Zahrádkářské práce v říjnu II. – výsadba, sklizeň, skladování

V předchozím článku zaměřeném na zahrádkářské práce v říjnu jsme se věnovali především generálnímu úklidu zahrady před zimou, ale také zrytí půdy a přípravě nových záhonů, případně plochy pro založení trávníku. V našem dnešním pokračování se podíváme na další práce, které je třeba v říjnové zahradě udělat.

Výsadba keřů, stromů, trvalek, jednoletek i dvouletek

Vzhledem k tomu, že v půdě je ještě dostatek tepla, doporučuje se jako měsíc vhodný k výsadbě keřů, stromů, trvalek i skalniček právě říjen. Obzvláště pro ovocné stromy a keře je tento měsíc k výsadbě ideální. Díky teplu v půdě mnohem lépe zakoření. Přesto však existují určité typy méně odolných rostlin, kterým studená mokrá půda nedělá dobře – s jejich výsadbou pak počkejte raději na jaro. Ty pak během léta dobře zakoření a následující zimu už obvykle přečkají bez problémů. Do konce měsíce října je třeba vysadit všechny stálezelené stromy včetně jehličnanů. Vysazujeme také listnaté živé ploty, prostokořenné růže, rybíz či angrešt.

V říjnu nastává rovněž doba určená pro výsev na jaře kvetoucích odolných jednoletek a dvouletek. Jejich semínka by měla být v půdě co nejdříve. Vysazují se rovněž na jaře kvetoucí cibuloviny, a to jak do zahrady, tak do okrasných květináčů. Osázené nádoby ukládáme na chráněné stanoviště v zahradě. Tyto nádoby si pak na konci zimy můžeme přenést do teplé místnosti, kde nám cibulky během několika týdnů vykvetou.

Sklizeň mrkve, brambor, kadeřávku, ...

Říjen je také měsícem sklizně. Sklizenou byste tak například už měli mít mrkev a brambory. Pamatujte na to, že kořeny mrkví a hlízy brambor, které příliš dlouho zůstanou v zemi, mohou být spíše napadeny půdními škůdci. Mrkev a brambory tak vykopejte a uskladněte na zimu do sklepa. Nať mrkve je lepší ukroutit nežli stříhat, tak nezahnívá. Po prvních mrazech sklízíme také listy kadeřávku – bývají pak chutnější. V zahradě si naopak můžeme ponechat pórek, který díky jeho mrazuvzdornosti můžeme sklízet průběžně.

Do konce měsíce října ze zahrádky sklízíme jablka a hrušky. Uskladňujeme je v chladném sklepě při teplotě do 6°C a vyšší vzdušné vlhkosti. Na konci října také sklízíme a uskladňujeme pečlivě zkontrolované hlízy odkvetlých jiřin.

Nastává také doba pro poslední sklizeň rostlin se semeny. Poté už semínka vypadávají a rozfoukávají se po zahradě. Seberte tedy tyto rostliny, důkladně je usušte a jejich semínka pak uskladněte v označených vzduchotěsných nádobách.

 

O tom, jaké další práce je třeba v říjnové zahradě udělat, si budeme povídat v pokračování našeho seriálu. Sledujte naše FB stránky a dozvíte se víc.

11. 10. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací