Náš TIP
Zahrádkářské práce v únoru II. – výsevy s ohledem na teplotu půdy, zmlazující řez dřevin

V případě teplotně příznivého počasí můžeme už v měsíci únoru zahradu plně připravovat na nadcházející sezónu. Všímáme si prvních nenápadných doteků jara, kdy už zahradu mohou zdobit rozkvétající talovíny, šafrány a koncem měsíce i prvosenky či rané narcisy. V minulém díle našeho únorového zahrádkářského speciálu jsme se věnovali zejména výsevům květin do misek a také řezu keřů s drobným ovocem. V našem dnešním článku se podíváme na další důležité práce, které je zapotřebí v únorové zahrádce udělat.

Výsevy podle teploty půdy

Ačkoliv se při péči o zahradu řídíte předně kalendářem, vždy se vyplatí sledovat teplotu a připravenost půdy v zahradě. Únorové počasí může být se svými neočekávanými teplotními výkyvy velmi zrádné. Mrazivé dny se sněhovou nadílkou tak záhy může vystřídat sled jasných a slunečných dnů, během nichž snadno podlehnete představě, že jaro už je za dveřmi. Taková přechodná oteplení se však nevyplatí brát vážně. Není tedy vhodné ve velkém sít a sázet příliš brzy, protože v únoru či v březnu lze očekávat další návrat zimy, která může způsobit zpomalení růstu těch rostlin, které jste začali předpěstovávat předčasně.

Půdní teploměr - pomocník každého správného zahrádkáře

I když se tedy pravidelně s hlavními výsevy má začínat už v únoru, stále je třeba hlídat si nejprve teplotu a připravenost půdy, k čemuž nám poslouží speciální půdní teploměr. Ani půda zakrytá fóliovými kryty či skleněnými poklopy totiž nemusí být dostatečně prohřátá. Půdní teploměr by měl mít každý správný zahrádkář, jelikož je třeba brát v úvahu fakt, že teplota půdy reaguje na změny počasí mnohem pomaleji než teplota vzduchu. Pro první setí v ještě výhradně zimním období tak platí jedno zásadní pravidlo – začněte sít až v tu chvíli, kdy bude teplota vzduchu alespoň po dobu jednoho týdne vyšší než 7°C.

Únor - čas na řez dřevin

Zatímco je tedy dobré se ohledně výsevů řídit dle aktuální teploty, můžete se v únoru bez vyčkávání pustit do řezu stromů, růží, keřů a pnoucích rostlin. K tomu právě teď nastává ideální doba vzhledem k tomu, že ke konci února už jsou obvykle nové pupeny dobře vidět, takže bude nejlepší, když zimní řez dokončíte ještě předtím, než vám zahrada začne plně růst.

Zmlazující řez o jednu třetinu délky tak provádíme zejména u příliš přerostlých pnoucích dřevin. Díky tomuto řezu provedeném v prvním roce porostou rostliny ve správné struktuře a intenzivněji. Ve druhém roce je třeba provést další řez, ale už přímo po odkvětu.

Pokud jste už na podzim neseřízli vistárie, udělejte to nyní. Zároveň nastává vhodná doba pro zpětný řez samopnoucích dřevin, mezi které patří především břečťany, přísavníky a hortenzie. Díky tomuto řezu zkultivujete jejich strukturu a zmladíte je.

O tom, co všechno je třeba ještě v únorové zahrádce udělat, si povíme v nadcházejícím díle našeho speciálního seriálu.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

10. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací