
Za okny už to vypadá, že se s námi pomalu loučí zima. Některé z nás potěšila nebo naopak rozzlobila snad poslední snůškou sněhu a krup. Slunce už se čím dál tím víc hlásí o slovo, začíná hřát a zvyšuje teplotu vzduchu i půdy, která už si pomalu říká o naši pozornost. Zatímco jsme se v předchozích dílech našeho únorového zahrádkářského speciálu soustředili především na přípravu půdy na novou sezónu, prvním předjarním výsevům a řezu keřů, dnes se podíváme na další důležité práce, které je třeba v únorové zahrádce udělat.
Právě v únoru se zaobíráme vším, co je třeba udělat pro urychlení první sklizně brambor. To je do velké míry ovlivněno správnou přípravou předklíčené nebo už zakořeněné sadby. V době na konci února nebo na začátku března umístíme hlízy brambor do přepravek tak, aby korunkové části s více očky směřovaly směrem vzhůru. Přepravky s hlízami pak uskladníme ve světlé místnosti, ve které budeme udržovat teplotu mezi 12 až 15°C. Brzy by se měly vytvořit klíčky dlouhé cca 2 cm. V žádném případě neumisťujeme přepravky se sadbou ke klíčení do tmavé místnosti, jelikož by se klíčky nezdravě vytahovaly za světlem a sadba by pak nebyla kvalitní.
Jestliže chceme mít sklizeň co nejdříve, necháme hlízy zakořenit. To se dělá tak, že asi 10 dní před samotnou výsadbou prosypeme hlízy v přepravkách kompostem nebo rašelinou, díky čemuž hlízy brzy spustí kořínky. Jestliže nevíte, kterou odrůdu brambor pro ranou sklizeň zvolit, zkuste například odrůdu Princess, Rosara, Belana nebo Dali.
V únoru už se také ke slovu začínají hlásit cibuloviny. Kontrolujeme tak cibuloviny uskladněné přes zimu a plánujeme, jak je postupně vysadit do záhonů tak, abychom dosáhli co nejdelšího období kvetení. Jarní cibuloviny, které jste si nahrnkovali jako poslední, je třeba přenést do chladné místnosti a uskladnit na světlém místě až do chvíle, kdy poupata ukážou svou barvu.
V tuto dobu rovněž vysazujeme do záhonů nebo do nádob lilie. Ty můžeme bez problémů přesazovat, dokud jsou jejich stonky ještě krátké. Snažíme se ale neporušit kořenový bal. Nyní také rozdělujeme hlízy jiřinek, které nám v zimě narašily. Později je pak hromadně vysazujeme do záhonů.
Necháváme rovněž narašit hlízy mečíků – a to nejlépe pod sklem. Doporučuje se vložit hlízy do misky se substrátem a sazenice udržovat v teplém a vlhkém prostředí. Až přijde březen, vysadíme tyto narašené hlízy mečíků ven spolu s nenarašenými, které vykvetou asi o dva až tři týdny později.
Pokud patříme k těm, kdo mají zahrádku v teplejších oblastech, můžeme už vysazovat také v létě kvetoucí cibuloviny. Do nevytápěných skleníků tak vysazujeme begónie, pryskyřníky a další cibuloviny, jejichž krásou se pak budeme kochat v bytě.
O tom, co všechno je třeba ještě v únorové zahrádce udělat, si povíme v nadcházejícím díle našeho speciálního seriálu.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře