Náš TIP
Zahrádkářské práce v září II. – zálivka k nové výsadbě, čištění jezírka, množení bylinek

Zatímco v srpnu zahrádka nepotřebovala tolik naší péče, po době odpočinku je třeba se jí zase řádně věnovat. O tom, jaké práce jsou v září zapotřebí, se dozvíte v tomto našem speciálním sezónním seriálu.

Déšť, nebo ruční zálivka

Pokud dochází ke střídání suchého a deštivého počasí, je třeba dopřát ruční zálivku v sušším období všem našim nově zasazeným sazenicím, keřům i stromkům. Poté co konečně zakoření, už se o sebe zvládnou postarat i bez naší péče.

Práce kolem domu

Září je také vhodným měsícem pro ty práce, které jsme v předchozích měsících odkládali kvůli příliš velkému horku. Můžeme se tedy věnovat třeba dláždění zahradních cestiček nebo terasy. Vzhledem k tomu, že voda ještě není příliš studená, je ideální čas na nutnou údržbu jezírka. Bude tak třeba vyčistit vodní nádrže, ale také květináče či opěry ve skleníku. Úklid skleníku teď bude určitě mnohem příjemnější než později, až se přihlásí zima.

Množení bylinek

Co se týče speciálních prací, doporučuje se právě teď namnožit si řízkováním bylinky, jejichž mladé výhonky je třeba vysadit pod zvon, do pařeniště nebo právě do skleníku. Řízkovat tak můžete levanduli, šalvěj, tymián, routu, vavřín, smilek či zimní saturejku. Vzniklé řízky zapíchejte do květníků s pískovitým substrátem.

Bylinky si můžeme namnožit i jednoduchým dělením. Uděláme to tak, že vezmeme a od sebe rozdělíme starší trsy vytrvalých bylinek a vysadíme je ve skupinkách po třech až pěti trsech na nová místa do zahrady. K takovým bylinkám patří zejména meduňka, zavinutka, libeček, vratič a mydlice. Příliš staré a dřevnaté rostliny už raději zlikvidujte.

 

Tolik k zářijovému úvodu prací na zahrádce. O dalších důležitých povinnostech každého správného zahrádkáře v září si povíme v příštím pokračování našeho sezónního seriálu.

A jaké všechny práce provádíte v září na zahrádce vy? Napište nám o tom na náš Facebook.

13. 09. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací