Náš TIP
Zakládání skalky

Skalničky jsou pro období sucha ideální volbou. Pokud se chystáte zakládat skalku, počkejte si na suché a teplé počasí. Tehdy bude manipulace s kameny a květinami nejjednodušší. Vyhlédněte si v zahradě nějaký pěkný mírný svah a pusťte se do práce!

Místo vhodné pro skalku

Pro zakládání skalky jsou ideální místa s přiměřeným sklonem, u kterých už nemusíte provádět terénní úpravu. Takové místo by mělo být pečlivě zbaveno plevelů. Pokud tuto práci zpočátku zanedbáte, budete pak jen těžko dobývat ze spár kolem kamenů třeba pampelišky nebo svlačec. Jakmile místo pro skalku důkladně vyplejete, plochu pořádně zryjte a vyberte z ní všechny zbytky rostlin.

Kameny na skalku

Jakmile máte vypleto, připravte kameny a vymýšlejte celkovou kompozici skalky. Inspirujte se přitom přírodními skalkami, na kterých se ty největší kameny nacházejí vždy na úpatí svahu, všechny jsou přitom položeny naplocho. Při výběru kamenů do skalky zvolte ideálně jen jeden druh a vyhněte se experimentování. Přirozenost, to je to, oč tu běží. Většinu kamenu zapusťte do země. Vytvoříte si tak stabilní cestičky pro péči o skalku, ale také jí tím dodáte přirozený ráz. Mezi kameny nechávejte větší odstup, skalničky prostor rychle zaplní. Abyste kameny nemuseli pracně dolovat z půdy, jakmile se vám výsledný efekt nelíbí, nejprve si je jen tak po budoucí skalce rozhoďte. Až budete se svou prací spokojeni, zapusťte kameny z části do země.

Nenáročné skalničky

Vzniklou skalku osázejte druhy nenáročných skalniček, o které se nebudete muset téměř vůbec starat. Na osluněnou skalku je ideální tařice horská, lomikámen, mateřídouška, rozrazil, netřesk či nízký kosatec. Do polostínu se zase hodí prvosenka, hosta, dymnivka či dlužicha. Dbejte rovněž na to, abyste vedle sebe vysazovali rostliny s podobnou náročností na přísun vody.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

23. 05. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací