Náš TIP
Založení trvalkového rabata

Květinový záhon někdy nazývaný jako rabato je vlastně podlouhlý záhon pravidelného tvaru. Nejedná se přitom o žádnou zahradní novinku. Květiny v původních rabatech však byly více natěsnány, rozděleny přitom byly pouze výškově. Dnešní moderní rabata dávají květinám více prostoru, a tak může mnohem lépe vyniknout jejich jedinečnost.

Specifický trvalkový záhon

V trvalkových záhonech je důraz kladen zejména na pestrost květin, která je v plné síle od začátku března až do poloviny listopadu. Rabata bývají spíše dlouhá než široká a obvykle lemují zahradní cestu, živý plot nebo zídku. Rabata často vznikají také kolem vodních prvků. Pro vznik těchto specifických trvalkových záhonů je samozřejmě lepší větší zahrada, ve které lze s druhy rostlin více experimentovat. Pokud je za záhonem nějaká bariéra, díky které nelze záhon obejít, je třeba vysoké druhy rostlin sázet právě těsně k ní. V případě volně dostupného záhonu se doporučuje sázet vysoké druhy do jeho středu a směrem k okrajům sortiment snižovat.

Jarní založení rabata

V dnešní době lze trvalkové rabato založit v průběhu celé sezóny. Ideální však je začít brzy zjara. Většina trvalek je sice v obchodech dostupná v kontejnerech, je ale třeba pamatovat na to, že musí stihnout do konce sezóny dobře zakořenit. Jinak by se totiž mohlo stát, že čerstvě vysazené a dostatečně nezakořeněné trvalky přes zimu odumřou. Do řádně zryté a zkypřené plochy tak můžete dle orientačního plánku vysazovat první trvalky. V případě rabata se vyplatí sázet jeden druh vedle druhého v co největším množství. Jen tak dostáhnete zajímavého efektu především v době květu rostlin. Výhodou přitom je, že trvalky mezi sebe obvykle nevrůstají, a tak bude výsledek opravdu kompaktní.

Výběr rostlin do trvalkového záhonu

Do rabata je ideální vybírat takové druhy rostlin, které na sebe budou kvetením navazovat. Jde zkrátka o to, aby záhon kvetl nepřetržitě. Vytvořit si můžete buď rabato v různých odstínech jedné barvy nebo záhon pestrobarevný.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

09. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIP



Zdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 




Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací