Náš TIP
Založení trvalkového rabata

Květinový záhon někdy nazývaný jako rabato je vlastně podlouhlý záhon pravidelného tvaru. Nejedná se přitom o žádnou zahradní novinku. Květiny v původních rabatech však byly více natěsnány, rozděleny přitom byly pouze výškově. Dnešní moderní rabata dávají květinám více prostoru, a tak může mnohem lépe vyniknout jejich jedinečnost.

Specifický trvalkový záhon

V trvalkových záhonech je důraz kladen zejména na pestrost květin, která je v plné síle od začátku března až do poloviny listopadu. Rabata bývají spíše dlouhá než široká a obvykle lemují zahradní cestu, živý plot nebo zídku. Rabata často vznikají také kolem vodních prvků. Pro vznik těchto specifických trvalkových záhonů je samozřejmě lepší větší zahrada, ve které lze s druhy rostlin více experimentovat. Pokud je za záhonem nějaká bariéra, díky které nelze záhon obejít, je třeba vysoké druhy rostlin sázet právě těsně k ní. V případě volně dostupného záhonu se doporučuje sázet vysoké druhy do jeho středu a směrem k okrajům sortiment snižovat.

Jarní založení rabata

V dnešní době lze trvalkové rabato založit v průběhu celé sezóny. Ideální však je začít brzy zjara. Většina trvalek je sice v obchodech dostupná v kontejnerech, je ale třeba pamatovat na to, že musí stihnout do konce sezóny dobře zakořenit. Jinak by se totiž mohlo stát, že čerstvě vysazené a dostatečně nezakořeněné trvalky přes zimu odumřou. Do řádně zryté a zkypřené plochy tak můžete dle orientačního plánku vysazovat první trvalky. V případě rabata se vyplatí sázet jeden druh vedle druhého v co největším množství. Jen tak dostáhnete zajímavého efektu především v době květu rostlin. Výhodou přitom je, že trvalky mezi sebe obvykle nevrůstají, a tak bude výsledek opravdu kompaktní.

Výběr rostlin do trvalkového záhonu

Do rabata je ideální vybírat takové druhy rostlin, které na sebe budou kvetením navazovat. Jde zkrátka o to, aby záhon kvetl nepřetržitě. Vytvořit si můžete buď rabato v různých odstínech jedné barvy nebo záhon pestrobarevný.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

09. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

  • 11. 11. 2021 Světlo do koupelny má své zásady, víte jak na něj Světlo do koupelny má své zásady, víte jak na něj
    Koupelna patří mezi místnosti, kde trávíme až překvapivě hodně času. Zároveň je to místo, kam zamíříme před spaním, ale také hned po usnutí. Už jen proto musíme dbát na to, aby byla koupelna...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací