Náš TIP
Zdraví prospěšný lžičník lékařský

Možná že i vy jste si ozdobili skalku kytičkou s bílými kvítky, které teď nemůžete přijít na jméno. Může to být docela klidně lžičník lékařský, chladnomilná severská bylinka, které se daří ve vlhké půdě jakéhokoliv druhu. Tato léčivka má pro vás celou řadu zdraví prospěšných látek, a tak si spolu s ní můžete obohatit svůj jídelníček.

Lžičník lékařský jako zásobárna vitamínů

Lžičník lékařský (Cochlearia officinalis) se v dřívějších dobách používal vlastně jako pěstebně nenáročná salátová rostlina, jejíž výtažky se především díky vysokému obsahu vitamínu C užívaly zejména proti kurdějím. V dnešní době se zjara sbírá především nať lžičníku, která obsahuje silici, pryskyřici, třísloviny, minerální soli, bílkoviny, hořčiny a v neposlední řadě glykosid glykocochlearin.

Lžičník na salát, čaj i víno

Ze lžičníku lékařského se využívají zejména čerstvě posbírané listy, ze kterých se dá připravit chutný salát. Zdraví velice prospěšná je také šťáva z této bylinky. Tu je třeba získávat už v době vegetace. Přidat si ji pak můžete do sladších mrkvových nebo ovocných šťáv. Ze lžičníku lze připravit také velmi lahodný nálev, čaj, ale třeba i víno.

Čaj ze lžičníku lékařského má pozitivní vliv na činnost jater a žlučníku, funguje rovněž při potížích s vylučováním odpadních látek ledvinami. Při žlučníkových kamenech se zase doporučuje užívat čerstvá šťáva lžičníku smíchaná se šťávou z dřišťálu (nebo citronu). Lžičníkové víno pak vzniká z přípravy čerstvé kvetoucí natě, která se vkládá do červeného vína.

Pikantní bylinka v gastronomii

Tato čerstvá bylinka se dá také nápaditě využít v kuchyni. Nejenže zajímavě vypadá, ale také má pozoruhodně palčivou až pikantní chuť. Jak již bylo uvedeno výše, lžičník je vhodný pro přípravu salátů, posekané lístky ale můžete použít i do pomazánek a dalších pokrmů nebo jako zelené koření. Díky velké koncentraci vitamínů a minerálů lze lžičník použít také při přípravě v této době velmi populárních smoothie nápojů. V gastronomii se navíc nemusíte omezovat jen na zužitkování listů lžičníku, ale můžete zpracovat i nerozvinutá poupata, která se nakládají do sladkokyselého nálevu, čímž vznikne zajímavá alternativa známých kaparů.

Další zdraví prospěšné užití lžičníku

Lžičníku lékařského se využívá také pro jeho významné antiseptické vlastnosti. Vhodná je tak například jeho aplikace na špatně se hojící poranění pokožky, využívá se také jako kloktadlo napomáhající při léčbě různých zánětů v ústní dutině včetně paradentózy, bolesti v krku i angíně. Blahodárné je zejména využití lžičníku lékařského v kombinaci se šalvějí.

Lžičník má rovněž celkově pozitivní vliv na trávicí systém a nechutenství, urychluje metabolismus a pomáhá redukovat váhu.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

12. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací