Náš TIP
Živé ploty do přírodních zahrad

Zatímco se do moderních a snadno udržovatelných zahrad hodí spíše pravidelně tvarované živé ploty z jehličnatých nebo listnatých dřevin, v přírodních zahradách vyniknou spíše živé ploty z romanticky působících dřevin, které se nechávají růst volněji.

Přírodní zahrada

V přírodních zahradách platí, že by se o sebe rostliny měly umět postarat i samy. Nevysazujeme do nich tedy takové rostliny, které by nám zbytečně přidělávaly práci. Nenajdeme tu tedy žádné kompaktní živé ploty, které si vyžadují pravidelný řez, zálivku i hnojení. V přírodní zahradě tak pěstujeme téměř výhradně rostliny, které jsou krásné a užitečné zároveň.

Živé ploty v přírodní zahradě

Živé ploty typické pro přírodní zahrady se vyznačují především tím, že zvládnou plnit hned několik funkcí najednou. Vedle estetické stránky tak například lákají na své pestrobarevné květy a sladký nektar opylující hmyz, na lahodné plody pak zase užitečné živočichy. Živé ploty v přírodních zahradách, které rostou na svahu, jej přitom pomáhají zpevnit. Kořeny takových živých plotů zase pomáhají zadržovat vláhu v zahradě.

Některé živé ploty pak v přírodních zahradách plní funkci větrolamu, jiné jsou dokonce schopny uvolňovat do půdy dusík. Takových živých plotů se využívá také jako přirozených plotů mezi pozemky nebo v případě příjemného odclonění odpočinkové části zahrady od té užitkové.

Takovéto volně rostoucí živé ploty se však hodí spíše do velkých zahrad, protože zabírají mnohem více místa než klasické tvarované živé ploty z jehličnatých nebo listnatých dřevin. Počítat se musí také s mnohem větší vzdáleností od sousedova pozemku.

Kombinace živých plotů

Vzhledem k tomu, že mají volně rostoucí živé ploty v zahradě plnit estetickou i užitkovou funkci, je ideální vysazovat přímo kombinace živých plotů. Vedle sebe se tak mohou zároveň pěstovat léčivé dřeviny, ovocné dřeviny a také dřeviny lákající hmyzí opylovače na pestrobarevné květy se sladkým nektarem.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

18. 03. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací