Vzhledem k tomu, že chaty a chalupy bývají v české krajině často rozesety na kopcích či jejich úpatích, zpevnění svahu je třeba se důkladně věnovat hlavně z bezpečnostních důvodů.
Takový pozemek usazený na kopci sice nabízí překrásný výhled, platí však za něj horší přístupovou cestou i potížemi se splavováním vody. Většinou tak u takto v kopcích posazených domů hrozí sesuvy půdy. Déšť zde také připravuje zahradu o kvalitní ornici. Všemu zmíněnému se však dá zamezit několika způsoby, z nichž některé jsou náročné jen fyzicky, druhé zase finančně. Jde však především o bezpečí domu i krásu a úrodnost zahrady, takže se určitě vyplatí do zpevnění pozemku investovat obojí.
Svah můžeme zpevnit například přírodními materiály. K tomu nám mohou dopomoci stromy a keře s rozvětveným kořenovým systémem. Takový pás dřevin vysazený příčně proti sklonu kopce vytvoří časem přirozenou hráz a svah zároveň dobře zpevní. Dalším způsobem je systém opěrných zídek nasucho vystavěných z kamenů, které můžeme sesbírat na pozemku nebo na blízkém poli. Vzniklé štěrbiny v zídce pak bude třeba osázet vhodnými rostlinami, které zkrášlí pohled na celou konstrukci. Navíc ji také svým kořenovým systémem vhodně utěsní. Nebude tak tudy protékat voda. Zpevnění se dá navíc znásobit osázením pruhu země nad zídkou dalšími vybranými rostlinami.
Podobný efekt pak může mít i zpevněná svahu pomocí dřevěné palisády. V tomto případě je ovšem nezbytné zapustit jednotlivé kmeny co nejvíc do země, aby je splavovaná zem časem nevyplavila.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře