Náš TIP
Způsoby zpevnění svahu

Vzhledem k tomu, že chaty a chalupy bývají v české krajině často rozesety na kopcích či jejich úpatích, zpevnění svahu je třeba se důkladně věnovat hlavně z bezpečnostních důvodů.

Chaty a chalupy na kopcích či úpatích

Takový pozemek usazený na kopci sice nabízí překrásný výhled, platí však za něj horší přístupovou cestou i potížemi se splavováním vody. Většinou tak u takto v kopcích posazených domů hrozí sesuvy půdy. Déšť zde také připravuje zahradu o kvalitní ornici. Všemu zmíněnému se však dá zamezit několika způsoby, z nichž některé jsou náročné jen fyzicky, druhé zase finančně. Jde však především o bezpečí domu i krásu a úrodnost zahrady, takže se určitě vyplatí do zpevnění pozemku investovat obojí.

Zpevnění svahu různými materiály

Svah můžeme zpevnit například přírodními materiály. K tomu nám mohou dopomoci stromy a keře s rozvětveným kořenovým systémem. Takový pás dřevin vysazený příčně proti sklonu kopce vytvoří časem přirozenou hráz a svah zároveň dobře zpevní. Dalším způsobem je systém opěrných zídek nasucho vystavěných z kamenů, které můžeme sesbírat na pozemku nebo na blízkém poli. Vzniklé štěrbiny v zídce pak bude třeba osázet vhodnými rostlinami, které zkrášlí pohled na celou konstrukci. Navíc ji také svým kořenovým systémem vhodně utěsní. Nebude tak tudy protékat voda. Zpevnění se dá navíc znásobit osázením pruhu země nad zídkou dalšími vybranými rostlinami.

Podobný efekt pak může mít i zpevněná svahu pomocí dřevěné palisády. V tomto případě je ovšem nezbytné zapustit jednotlivé kmeny co nejvíc do země, aby je splavovaná zem časem nevyplavila.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

22. 08. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací