Náš TIP
Aby hvězdník rozkvetl na Vánoce

Rozkvetlé cibuloviny už jsou takovou každoroční tradicí českých Vánoc. Přinesou domů hřejivý dotek jara a bývá na ně potěšující podívaná. Kouzlo vánočního času může zpestřit i rozkvetlý hvězdník neboli amarylis.

Hvězdník – vznešená květina jemných barev

Hvězdník (Hippeastrum) neboli amarylis dokáže svými obrovskými kalichy v sytých barvách prozářit nejedno domácí zátiší. Tahle květina je k mání v bezpočtu různých tvarů a velikostí květů. Nejčastěji se objevuje v odstínech bílé, růžové, oranžové a červené.

Vzhledem k tomu, že hvězdník nevyžaduje náročnou péči, není tak těžké postarat se o to, aby vám vykvetl přímo na Vánoce. Cibule hvězdníku totiž obsahuje veškeré živiny, které rostlina ke svému zdárnému růstu potřebuje. Nemusíte se tedy se svou začátečnickou péčí obávat, že by se vám brzy nedostalo podívané na záplavu krásných květů. Určitá pravidla pěstování vás však neminou.

Aby hvězdník rozkvetl na Vánoce

Jakmile se rozhodnete, že si chcete vánoční domov zkrášlit kalichy květů hvězdníku, vyrazte si na podzimní procházku do zahradnictví nebo supermarketu. Tam si vyberte cibuli hvězdníku s dobře vyvinutými kořeny. Myslete na to, že čím větší cibule bude, tím více ponese květů (a větších). Doma pak u vybrané cibule zakraťte zaschlé konce kořenů. Potom si připravte kvalitní zahradnický substrát smíchaný s trochou písku a naplňte jím květináč nebo mělký truhlík. Sázejte cibuli hvězdníku tak, aby byla její třetina pod povrchem. Zasazenou květinu pak umístěte na světlé místo s teplotou kolem 20°C a dobře ji zalejte. S další zálivkou však počkejte až na okamžik, kdy se objeví první květní stvol. Jednotlivé cibule hvězdníku můžete také klidně vložit do skleněných váz a pěstovat je bez zeminy.

Vánoce plné květů hvězdníku

V krátké době už budete moci spatřit docela první poupata hvězdníku, do několika týdnů už se celá rostlina květy obsype. Proto aby amarylis kvetl rovnoměrně, doporučuje se květináč sem tam otočit. Dobu kvetení můžete také prodloužit. Stačí, když při počátečním vybarvováním květů přenesete rostlinu na chladnější místo. V závislosti na teplotě bude hvězdník kvést zhruba po dobu dvou týdnů.

(Foto: Pinterest.com)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

15. 11. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 22. 11. 2018 Připravte se na Vánoce Připravte se na Vánoce
  Právě nyní začíná ten správný čas na první předvánoční přípravy. Adventní neděle letos připadá na 2. prosince a jak to tak bývá, Vánoce už pak na sebe nenechají dlouho čekat. Jak se tedy na ně...
 • 22. 11. 2018 Léčivý a krásně kvetoucí angínovník Léčivý a krásně kvetoucí angínovník
  Právě teď, kdy na nás kvůli nepříznivému počasí začnou útočit chřipky, je třeba mít na dosah co nejvíce přírodních léčivých zdrojů. Už jste vyzkoušeli léčivé účinky angínovníku?
 • 21. 11. 2018 Poslední práce na zahradě Poslední práce na zahradě
  Proto abyste zjara nelitovali, že zahrada není podle vašich představ, je třeba pověnovat se jí i teď. Očekává totiž od nás ještě několik posledních úkonů, které musíme zvládnout ještě před...
 • 20. 11. 2018 Péče o koupelnové předložky Péče o koupelnové předložky
  Díky koupelnovým předložkám si po koupeli můžeme stoupnout na něco hřejivě teplého. Předložky zútulní interiér koupelny, ve vlhku však také dostávají pořádně zabrat.
 • 20. 11. 2018 Předvánoční úklid beze stresu II Předvánoční úklid beze stresu II
  V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili hned na několik kroků v předvánočním úklidu. Dnes si povíme, jak při úklidu pokračovat, abychom ho zvládli v pohodě a beze stresu.
 • 20. 11. 2018 Předvánoční úklid beze stresu I Předvánoční úklid beze stresu I
  Advent se nezadržitelně blíží a s ním i pečení vánočního cukroví a úklid celého bytu či domu. Jak zvládnout uklízení před nejkrásnějšími svátky v roce v pohodě a beze stresu?


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací