Náš TIP
Aby muškáty bohatě a dlouho kvetly

Kdo by nechtěl mít balkón obsypaný bohatě kvetoucími muškáty? Se správnou péčí se takových kouzelných zátiší dočkáte i vy. Ač se to může zdát jako pravý opak, není tajemství bohatě kvetoucích muškátů žádná věda.

Ta správná péče o muškáty

Muškáty sice pocházejí až z daleké Jižní Ameriky, přesto si u nás velice dobře zvykly. Jejich pestrobarevné květy tak dokáží balkóny zdobit od jara až do pozdního podzimu. Pro vytrvalé kvetení muškátů a jejich zdravý vzhled je však třeba dodržovat hned několik pěstebních zásad.

Muškáty například musí být umístěny na slunečné straně, velký přísun slunečních paprsků zkrátka milují. Jejich výsadbu je přitom důležité naplánovat až na období po zmrzlých mužích, tedy po 14. květnu. Vzhledem k tomu, že muškáty pocházejí z teplomilné oblasti, nesnášejí mrazy. Muškáty se také nesmí přelévat, jinak hrozí uhynutí kořenů. Jednou za měsíc je třeba je pohnojit, jednou do roka přesadit. To je třeba provádět buď po odkvětu nebo před jejich kvetoucí sezónou.

Hnojení muškátů

Muškáty však svému bohatému kvetení vděčí především hnojivu, ve kterém je zastoupen pro rostliny tolik důležitý prvek – jód. Ten totiž působí proti stresorům, které snižují vitalitu rostlin. Právě díky tomuto prvku tak muškáty mohou kvést nepřetržitě. Jód navíc zabezpečuje muškátům lepší přísun chlorofylu do listů, což se projevuje na bujnosti a odolnosti těchto oblíbených balkónových květin. Hnojivo s obsahem jódu speciálně určené pro muškáty si můžete zakoupit, nebo si jej v jeho zjednodušené, ale stále plně funkční podobě můžete vyrobit i svépomocí. K jeho výrobě vám postačí jen 1 litr vody (ideálně dešťové) a 1-2 kapky jódu, který běžně seženete v lékárně.

Vzniklé hnojivo je pak třeba používat jednou měsíčně tak, že jej namísto ke kořenům aplikujete na vnitřní stěny květináče, a to o dávce 50 ml pro jedno hnojení. Pamatujte na to, že pokud jódu použijete více, může dojít ke spálení kořenů muškátů. Z toho důvodu je také nežádoucí hnojit muškáty tímto hnojivem častěji než jednou měsíčně. Pokud však budete dbát těchto pokynů, muškáty se vám odvděčí bohatým a nepřetržitým kvetením od jara až do pozdního podzimu.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

15. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 22. 4. 2019 Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí
  Velikonoční pondělí letos připadá na 22. dubna. Jaké tradice se s ním pojí a kam až sahá jejich původ?
 • 21. 4. 2019 Tři recepty na vajíčkovou pomazánku Tři recepty na vajíčkovou pomazánku
  Velikonoce jsou především dobou pestrobarevných vajíček. Vaří a barví se ve velkém. Co však dělat s tolika vajíčky, jakmile Velikonoce skončí? Nabízí se jejich zapracování do vajíčkových...
 • 20. 4. 2019 Trvalky do venkovské zahrady Trvalky do venkovské zahrady
  Snad každý typ zahrady si žádá alespoň trochu odlišnou skladbu rostlin. V zahradě venkovského typu však najdou prostor jak tradiční rostliny a byliny ze zahrad našich babiček, tak divoké...
 • 19. 4. 2019 Velikonoční tradice II – Bílá sobota Velikonoční tradice II – Bílá sobota
  Po tradicích, které se pojí s Velkým pátkem, se dnes podíváme na ty, jež doprovází Bílou sobotu. Ta letos připadá na 20. dubna.
 • 6. 4. 2019 Výsev květin v dubnu Výsev květin v dubnu
  Právě v dubnu nastává období pro výsev a výsadbu celé řady letniček a trvalek. Druhá polovina dubna je přitom ideální dobou pro výsev tolik oblíbených letničkových směsí.
 • 3. 4. 2019 Krásné a praktické zastínění balkónu Krásné a praktické zastínění balkónu
  Jakmile vykouknou první silnější jarní paprsky, oprášíme po zimě unavený balkón a začneme si užívat slunečných dnů. Někdy je však sluníčka až příliš, a tak je zapotřebí balkón účinně a esteticky...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací