Náš TIP
Astry – jedny z posledních ozdob podzimu

V mnohých zahradách jsou to právě půvabné květy aster, které jsou jednou z posledních ozdob podzimu. Krášlí svými zářivými trsy předzahrádky nebo romantická zákoutí skrytá v zahradě. Astry patří k dominantním trvalkám, které jsou oblíbené především pro bohaté a dlouhotrvající kvetení. Ačkoliv jsou stálicemi zejména venkovských zahrad, našly už své místo také v těch moderních. Jak o ně správně pečovat, aby nás svou krásou těšily i v naší zahradě?

Krása pestrobarevných aster

Jednotlivé odrůdy aster začínají rozkvétat v září nebo v říjnu. Na zahrádce můžete pěstovat astry bílé, růžové, červené, fialové i modré. Některé druhy dorůstají do výšky 160 cm, jiné jsou vysoké maximálně 50 cm. Hodí se tak jako dominanta do záhonů, ale ty menší udělají parádu především v truhlíku nebo na skalce. Parádu udělají také v nádobách na terase. Astry vysazujeme buď jako solitéry, nebo v malých skupinkách.

Nenáročná péče

Astry jsou na péči nenáročné. Zvládají sice vysychavou půdu, ale jinak vyžadují pravidelnou zálivku. Dostatečné zalévání v průběhu léta se navíc příznivě projevuje na vytváření jejich květních pupenů. Dobře jim dělá i pravidelné přihnojování. Před výsadbou i v průběhu pěstování aster je vhodné doplnit půdu o kompost. Není vhodné vysazovat astry do stinných a trvale vlhkých míst, mohlo by je napadnout padlí.

Jelikož se u starších trsů aster může stát, že začnou od středu vysychat, je třeba provádět pravidelné omlazení. To provádíme brzy zjara rozdělením trsů. Vysoké odrůdy aster je třeba vyvazovat. S vyvazováním začínáme co nejdříve vzhledem k tomu, že polehlé výhonky už se těžko úspěšně narovnávají.

Množení aster

Pokud jde o množení aster, to je možno provést formou stonkových řízků, a to na jaře, kdy už rostliny začínají rašit. Doporučované pro svou jednoduchost je také množení formou dělení trsů.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

05. 11. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací