
Pokud si chcete trochu zaexperimentovat, vyzkoušejte si pěstování voňavé a tolik oblíbené levandule přímo ze semínka. Naučíte se zase něco nového a ještě si zahrádku zkrášlíte o docela nový druh. Vypěstovat si tak můžete třeba bíle kvetoucí levanduli, která vám zpestří voňavé záhony trvalek.
Při pěstování levandule ze semínka musíme počítat s tím, že se květů dočkáme o něco déle, než kdybychom si kupovali už vzrostlou rostlinu. Právě v průběhu března vyséváme semínka levandule do květináčů, které pak dáme na stanoviště s teplotou okolo 20°C. Semínka nám vzklíčí zhruba za 4 týdny.
Po vzklíčení můžeme rostlinky pikýrovat do samostatných květináčků a hned po posledních mrazech je můžeme vysazovat do záhonů. Směřujeme je ovšem ze začátku do stínu, aby si postupně zvykaly na sluneční paprsky. Můžete si také nechat vyrůst silnější rostlinky a vysazovat je do zahrady až v průběhu srpna a září. Později už levanduli nevysazujte, protože by nestihla ve volné půdě zakořenit a bez problémů pak zvládnout nadcházející zimu.
Levandule by měla být v záhoně se suchou a dobře propustnou půdou. Nevadí jí delší přísušek. Nemá sice na pěstování žádné speciální požadavky, ale časem by měla podstoupit řez, aby nepřerůstala. Důkladným střihem na jaře a na podzim se mimo jiné udržuje bohatost jejího kvetení. Pokud navíc levanduli ostříháte těsně po odkvětu, stihne mnohdy vykvést ještě jednou během vegetační sezóny.
Výběr levandule k pěstování závisí také na tom, jak rostlina zvládá mrazy. Dobře přezimuje například u nás klasická levandule lékařská, kdežto taková levandule korunkatá zimu nepřežije. Pro pěstování v nádobách se pak hodí levandule úzkolistá, která dokáže zaujmout především světle růžovými nebo bílými květy.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře