Bydlení ve srubu začíná být opět velice módní. Vznikají tak srubové chaty nebo rodinné srubové domy se vším všudy. Sruby jsou přitom oblíbené především díky výborným tepelně izolačním vlastnostem dřeva a také díky šetrnosti k životnímu prostředí.
Základní konstrukce srubů se za staletí nezměnila, do hry však vstoupila technika. Kmeny se tak v dnešní době přesně upravují řetězovou pilou nebo strojní frézou. Pro moderní srubové stavby se navíc základním stavebním materiálem stala opravdu kvalitní kulatina, opracovaná do určitého profilu a sestavená do stěn a stropů.
Jak již bylo uvedeno, sruby jsou oblíbené především díky skvělým tepelně izolačním vlastnostem dřeva. Díky tomu je možné ve srubu použít jen minimální izolaci, takže srubové stavby mají mnohem menší nároky na vytápění než stavby klasické. Snižují se tak investiční i provozní náklady a i výstavba je tak mnohem rychlejší a také šetrnější k okolnímu prostředí. Dřevo navíc přirozeným způsobem reguluje vlhkost v domě, pohlcuje pachy a škodlivé látky. Přitom, jak je známo, blahodárně působí i na psychiku člověka.
Další výhodou je i vcelku snadná údržba srubů a také jejich dlouhá životnost. Komfort bydlení ve srubu je přitom naprosto stejný jako ve zděné stavbě. Jedinou možnou nevýhodou srubů tak je, že si jejich konstrukce časem „sedá“, s čímž se ale dopředu počítá. Konstrukční prvky a otvory na okna a dveře tak mají dopředu předpřipraven prostor na dorovnání stěn. Běžně jde jen o cca 2 cm na 1 m výšky stavby. Po každých šesti až osmi letech je pak také třeba obnovit vnější nátěr dřevěných konstrukcí.
K běžným dřevinám pro stavbu srubu u nás patří zejména smrk, severská borovice a modřín, případně i cedr. Ačkoliv je smrkové dřevo nejlevnější, opravdový komfort mohou nabídnout až sruby postavené ze severské borovice. Její dřevo je totiž vysoce odolné, pevné a ještě má tepelně izolační vlastnosti. Nejkvalitnější, ale také nejdražší je pak stavba srubů z exotických dřevin.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře