Náš TIP
Čištění a kontrola komínu

Jen důkladně vyčištěný komín vám doma bude sloužit bez závad a nebudete se tak muset potýkat s různými komplikacemi při zatápění. Komín si můžete vyčistit buď svépomocí, nebo si na čištění komínu přivolat kominíka. Co všechno vlastně čištění komína obnáší?

Povinnost dle zákona

V případě komínů je třeba věnovat se důkladně jejich čištění i kontrole. Čištění komínu si můžete provést svépomocí, kdežto kontrolu komínu může provádět pouze odborník. Dle nového zákona je uložena povinnost čistit komín na tuhá paliva (dřevo, brikety, uhlí) dvakrát ročně při sezónním provozu, který má dělat maximálně 6 měsíců v kuse. Komín se pak má kontrolovat jednou za rok. Proto aby byl splněn zákon, musí tedy alespoň jednou ročně komín vyčistit a zkontrolovat kominík. U plynových spotřebičů se pak komín svépomocí čistit nesmí – opět veškerou práci odvede kominík. To samé platí u kotlů na olej.

Čištění komínu

Při čištění komínu, které nutně předchází jeho kontrole odborníkem, je nutné mechanicky odstranit pevné usazeniny z komínového průduchu a z kouřovodu na pevná, kapalná a plynná paliva. Při čištění komínu je zapotřebí odstranit také pevné znečišťující části v neúčinné výšce komínu, a to včetně odstraňování kondenzátů ze spalinové cesty. Zjednodušeně se zkrátka jedná o zbavení vnitřku komínu sazí a dehtu.

Kontrola komínu

Kontrolu komínu provádí výhradně kominík. Ten zkontroluje především provozuschopnost a požární odolnost spalinové cesty, způsob napojení na spotřebič, ale také konstrukci komínu a jeho prostup stavbou domu. Kominík se také zaměřuje na kontrolu zajištění bezpečného přístupu ke komínu a rovněž k jeho vymetacím a čistícím otvorům. Kominík tedy zhodnotí celkový stav komínu a případně navrhne nutné změny k jeho bezpečnějšímu používání.

Taková kontrola komínu trvá okolo půl hodiny, pokud se k ní připočte ještě doba vhodná k čištění, dostanete se lehce přes hodinku. Vše ale záleží na stupni znečištění komínu a jeho blízkého okolí.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

05. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací